Бофцен (германски: Boffzen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Бофцен
Црквата во Бофцен
Црквата во Бофцен
Црквата во Бофцен
Грб на Бофцен
Бофцен во рамките на Германија
Бофцен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Месна заед. Бофцен
Градоначалник Кристијан Перл (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,04 км2
Надм. височина 121 м
Население 2.656 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 330 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37691
Повик. бр. 05271
Портал www.boffzen.de
Местоположба на Бофцен во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°45′0″N 9°23′0″E / 51.75000° СГШ; 9.38333° ИГД / 51.75000; 9.38333Координати: 51°45′0″N 9°23′0″E / 51.75000° СГШ; 9.38333° ИГД / 51.75000; 9.38333

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија уреди

Бофцен се наоѓа во областа Золинг, источно од Везер помеѓу градовите Хекстер на север и Беверунген на југ. Малата река Ротминде се влева во Везер кај Бофцен.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди