Архолцен (германски: Arholzen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Архолцен
Грб на Архолцен
Архолцен is located in Германија
Архолцен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Карл Дене (СДП)
Основни податоци
Површина 5,33 км2
Надм. височина 229 м
Население 400 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37627
Повик. бр. 05532
Портал www.stadtoldendorf.de
Местоположба на Архолцен во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°52′4″N 9°34′14″E / 51.86778° N; 9.57056° E / 51.86778; 9.57056Координати: 51°52′4″N 9°34′14″E / 51.86778° N; 9.57056° E / 51.86778; 9.57056

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)