Отенштајн (германски: Ottenstein) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Отенштајн
Црква во Отенштајн
Црква во Отенштајн
Црква во Отенштајн
Отенштајн во рамките на Германија
Отенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Месни единици 2
Градоначалник Манфред Вајнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,59 км2
Надм. височина 275 м
Население 1.152 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 31868
Повик. бр. 05286
Портал www.ottensteiner-hochebene.de
Местоположба на Отенштајн во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°57′0″N 9°24′0″E / 51.95000° СГШ; 9.40000° ИГД / 51.95000; 9.40000

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)