Фирстенберг (Везер)

Фирстенберг (германски: Fürstenberg) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Фирстенберг
Музеј во Фирстенберг
Музеј во Фирстенберг
Музеј во Фирстенберг
Грб на Фирстенберг
Фирстенберг во рамките на Германија
Фирстенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Бофцен
Градоначалник Уве Кениг (СДП)
Основни податоци
Површина 3,22 км2
Надм. височина 242 м
Население 1.023 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 318 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37699
Повик. бр. 05271
Портал www.gemeinde-fuerstenberg.de
Местоположба на Фирстенберг во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°44′0″N 9°24′0″E / 51.73333° СГШ; 9.40000° ИГД / 51.73333; 9.40000

Се наоѓа на реката Везер во областа Везерско Средногорје, близу градовите Хекстер и Холцминден. Фабриката за порцелан во Фирстенберг, основана во 1747 година, е трета најстара од таков вид во Германија.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)