Штатолдендорф (германски: Stadtoldendorf) — мал град во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Штатолдендорф
Градското собрание на Штатолдендорф
Градското собрание на Штатолдендорф
Градското собрание на Штатолдендорф
Грб на Штатолдендорф
Штатолдендорф во рамките на Германија
Штатолдендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Хелмут Афелт
Основни податоци
Површина 24,86 км2
Надм. височина 221 м
Население 5.636 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 227 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37627
Повик. бр. 05532
Портал www.stadtoldendorf.de
Местоположба на градот Штатолдендорф во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°53′0″N 9°37′0″E / 51.88333° СГШ; 9.61667° ИГД / 51.88333; 9.61667

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Ешерсхаузен-Штатолдендорф.

Географија уреди

Градот се наоѓа на работ на природниот парк „Золинг-Фоглер“, сместен помеѓу ридските масиви Хомбургвалд, Елфас, Амтсберге, Холцберг, Золинг и Фоглер.

Штатолдендорф се граничи (од север надесно) со општините Ешерсхаузен, Лене, Вангелнштет, Хајнаде, Дензен, Архолцен и Негенборн.

Култура уреди

Музеи уреди

  • Градскиот музеј во куќата на Шарлот Лајцен
  • Фрајлихт Миленангер

Градби уреди

  • Кула Ферстерберг од XIII век
  • Кула Хагентор
  • Кула Келберг
  • Замок Хомбург над градот
  • Старото градско собрание (од 1875 г.)
  • Градскиот подрум (од 1621 г.)
  • Куќа на Шарлот Лајцен

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди