Бофцен (општинска заедница)

Бофцен (германски: Boffzen) — општинска заедница во округот Холцминден, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Бофцен.

Црква во Бофцен
Грбот на општинската заедница

Општинската заедница Бофцен се состои од следниве општини:

  1. Бофцен
  2. Дерентал
  3. Фирстенберг
  4. Лауенферде

51°44′53″N 9°23′17″E / 51.748° СГШ; 9.388° ИГД / 51.748; 9.388