Вангелнштет (германски: Wangelnstedt) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Вангелнштет
Поглед кон Линенкамп од северозапад, општина Вангелнштет
Поглед кон Линенкамп од северозапад, општина Вангелнштет
Поглед кон Линенкамп од северозапад, општина Вангелнштет
Грб на Вангелнштет
Вангелнштет во рамките на Германија
Вангелнштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Манфред Адам
Основни податоци
Површина 15,15 км2
Надм. височина 260 м
Население 569 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37627
Повик. бр. 05532
Портал www.stadtoldendorf.de
Местоположба на Вангелнштет во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°52′0″N 9°41′0″E / 51.86667° СГШ; 9.68333° ИГД / 51.86667; 9.68333Координати: 51°52′0″N 9°41′0″E / 51.86667° СГШ; 9.68333° ИГД / 51.86667; 9.68333

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)