Бреферде (германски: Brevörde) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Бреферде
Панорамски поглед кон Бреферде
Панорамски поглед кон Бреферде
Грб на Бреферде
Бреферде во рамките на Германија
Бреферде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Градоначалник Винфрид Хох
Основни податоци
Површина 13,59 км2
Надм. височина 97 м
Население 590 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37647
Повик. бр. 05535
Портал www.polle-weser.de
Местоположба на Бреферде во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°55′0″N 9°25′0″E / 51.91667° СГШ; 9.41667° ИГД / 51.91667; 9.41667Координати: 51°55′0″N 9°25′0″E / 51.91667° СГШ; 9.41667° ИГД / 51.91667; 9.41667

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)