Хајнзен (германски: Heinsen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хајнзен
Грб на Хајнзен
Хајнзен is located in Германија
Хајнзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Градоначалник Герхард Халинг (СДП)
Основни податоци
Површина 18,63 км2
Надм. височина 90 м
Население 765 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37649
Повик. бр. 05535
Портал www.gemeinde.heinsen-an-der-weser.de
Местоположба на Хајнзен во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°53′0″N 9°26′0″E / 51.88333° СГШ; 9.43333° ИГД / 51.88333; 9.43333Координати: 51°53′0″N 9°26′0″E / 51.88333° СГШ; 9.43333° ИГД / 51.88333; 9.43333

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)