Боденвердер-Поле (германски: Bodenwerder-Polle) — општинска заедница во округот Холцминден, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во градот Боденвердер. Била создадена на 1 јануари 2010 година со спојување на поранешните општински заедници Боденвердер и Поле.

Грбот на општинската заедница

Општинската заедница Боденвердер-Поле се состои од следниве општини:

 1. Боденвердер
 2. Бреферде
 3. Хале
 4. Хелен
 5. Хајнзен
 6. Хајен
 7. Кирхбрак
 8. Отенштајн
 9. Пегешторф
 10. Поле
 11. Фалбрух

Координати: 51°58′ N; 9°31′ E / 51.96° СГШ; 9.51° ИГД / 51.96; 9.51