Лауенферде (германски: Lauenförde) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Лауенферде
Црква во Лауенферде
Црква во Лауенферде
Црква во Лауенферде
Грб на Лауенферде
Лауенферде во рамките на Германија
Лауенферде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Бофцен
Месни единици 2
Градоначалник Вернер Тираза (СДП)
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 105 м
Население 2.339 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 138 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37697
Повик. бр. 05273
Местоположба на Лауенферде во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°39′38″N 9°23′16″E / 51.66056° СГШ; 9.38778° ИГД / 51.66056; 9.38778

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)