Лирдисен (германски: Lüerdissen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Лирдисен
Поглед кон Лирдисен
Поглед кон Лирдисен
Поглед кон Лирдисен
Лирдисен во рамките на Германија
Лирдисен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Алфред Тис (СДП)
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 143 м
Население 392 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37635
Повик. бр. 05534
Портал www.eschershausen.de
Местоположба на Лирдисен во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°57′0″N 9°37′0″E / 51.95000° СГШ; 9.61667° ИГД / 51.95000; 9.61667

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)