Ајмен (германски: Eimen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ајмен
Замок во Ајмен
Замок во Ајмен
Ајмен is located in Германија
Ајмен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Вернер Алеркамп (СДП)
Основни податоци
Површина 16,32 км2
Надм. височина 188 м
Население 843 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37632
Повик. бр. 05534, 05565
Портал www.webcss.de
Местоположба на Ајмен во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°53′0″N 9°46′0″E / 51.88333° СГШ; 9.76667° ИГД / 51.88333; 9.76667Координати: 51°53′0″N 9°46′0″E / 51.88333° СГШ; 9.76667° ИГД / 51.88333; 9.76667

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)