Дилмисен (германски: Dielmissen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Дилмисен
Поглед кон Дилмисен
Поглед кон Дилмисен
Поглед кон Дилмисен
Дилмисен во рамките на Германија
Дилмисен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Тео Краузе (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,47 км2
Надм. височина 140 м
Население 774 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37633
Повик. бр. 05534
Портал www.webcss.de
Местоположба на Дилмисен во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°58′0″N 9°37′0″E / 51.96667° СГШ; 9.61667° ИГД / 51.96667; 9.61667

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)