Хајнаде (германски: Heinade) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хајнаде
Грб на Хајнаде
Хајнаде is located in Германија
Хајнаде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Месни единици 3
Градоначалник Хајнрих Шопе
Основни податоци
Површина 9,07 км2
Надм. височина 303 м
Население 849 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37627
Повик. бр. 05532 Heinade 05564 Hellental und Merxhausen
Местоположба на Хајнаде во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°50′0″N 9°38′0″E / 51.83333° N; 9.63333° E / 51.83333; 9.63333Координати: 51°50′0″N 9°38′0″E / 51.83333° N; 9.63333° E / 51.83333; 9.63333

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)