Пегешторф (германски: Pegestorf) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Пегешторф
Грб на Пегешторф
Пегешторф is located in Германија
Пегешторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Месни единици 2
Градоначалник Дирк Помер
Основни податоци
Површина 8,32 км2
Надм. височина 104 м
Население 368 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37619
Повик. бр. 05533
Портал www.gemeinde-pegestorf.de
Местоположба на Пегешторф во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°56′0″N 9°30′0″E / 51.93333° СГШ; 9.50000° ИГД / 51.93333; 9.50000Координати: 51°56′0″N 9°30′0″E / 51.93333° СГШ; 9.50000° ИГД / 51.93333; 9.50000

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)