Лене (Долна Саксонија)

Лене (германски: Lenne) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Лене
Грб на Лене
Лене is located in Германија
Лене
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Ханс-Дитер Штенбок
Основни податоци
Површина 9,07 км2
Надм. височина 231 м
Население 643 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37627
Повик. бр. 05532
Местоположба на Лене во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°54′0″N 9°41′0″E / 51.90000° N; 9.68333° E / 51.90000; 9.68333Координати: 51°54′0″N 9°41′0″E / 51.90000° N; 9.68333° E / 51.90000; 9.68333

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)