Беверн (Холцминден)

Беверн (германски: Bevern) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Беверн
Замокот Беверн
Замокот Беверн
Грб на Беверн
Беверн (Холцминден) is located in Германија
Беверн (Холцминден)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Месна заед. Беверн
Месни единици 5
Градоначалник Ернст Варнеке (СлДП)
Основни податоци
Површина 33,23 км2
Надм. височина 138 м
Население 3.839 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37639
Повик. бр. 05531
Портал www.bevern.de
Местоположба на Беверн во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°52′0″N 9°30′0″E / 51.86667° СГШ; 9.50000° ИГД / 51.86667; 9.50000Координати: 51°52′0″N 9°30′0″E / 51.86667° СГШ; 9.50000° ИГД / 51.86667; 9.50000

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

ГеографијаУреди

Беверн се наоѓа на реката Везер близу нејзиниот влив со притоката Бевербах. Во општината влегуваат селата Беверн, Форст, Делме, Лобах, Литгенаде и Рајлајфцен.

ИсторијаУреди

Саксонската населба „Бујеран“ (Byueran) била првпат спомената во списокот на Опатијата Корвај во 822 година. Изградбата на црквата била спомената во 1501 година; била осветена од келнскиот надбискуп Херман IV во 1506 година.

ЗнаменитостУреди

Општината е позната по својот замок (Schloss Bevern), ренесансен дворец изграден како велепоседничка куќа во периодот 1603 до 1612 година. Бил купен од велфските војводи на Брауншвајг-Линебург во текот на Триесетгодишната војна во 1633 година и градбата служела како резиденција на помладата линија, позната како Брауншвајг-Беверн, од 1668 година до крајот на XVIII век.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди