Дин Виндас (роден на 1 април 1969) — поранешен англиски професионален фудбалер кој играл како напаѓач. Тој настапувал во англиската Премиер лига со три различни клубови Брадфорд Сити, Мидлзборо, како и со клубот од неговиот роден град Хал Сити. На 22 ноември 2008, Виндас постигнал погодок за Хал Сити израмнувајќи на 2-2 против Портсмут.[1] Со тоа тој станал вториот најстар играч кој постигнал гол во Премиер лигата со 39 години и 236 дена, со што е само зад Теди Шерингам кој е најстар стрелец со 40 дена и 264 дена.[2]

Дин Виндас
Dean Windass 01.jpg
Лични податоци
Роден на 1 април 1969 (1969-04-01) (52 г.)
Роден во Кингстон апон Хал, Англија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција напаѓач
Младинска кариера
Хал Сити
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1990–1991 Норт Фериби Јунајтед ? (?)
1991-1995 Хал Сити 176 (57)
1995–1998 Абердин 73 (21)
1998-1999 Оксфорд Јунајтед 33 (15)
1999-2001 Брадфорд Сити 74 (15)
2001-2003 Мидлзборо 37 (3)
2001Шефилд Венздеј 2 (0)
2002Шефилд Јунајтед 4 (3)
2003 Шефилд Јунајтед 16 (3)
2003-2007 Брадфорд Сити 146 (60)
2007Хал Сити 18 (8)
2007-2009 Хал Сити 42 (12)
2009Олдам 19 (2)
2009 Дарлингтон 6 (0)
2010 Бартон Таун Олд Бојс ? (?)
2010-2012 Скарборо Атлетик ? (?)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

НаводиУреди