Трка околу Турција 2017

издание 2017 на велосипедската Трка околу Турција
Трка околу Турција 2017
Детали за трката
Издание53. Трка околу Турција
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи6
Датуми10 – 15 октомври
Растојание1.026,3 км
ДржаваTUR Турција
ПоаѓалиштеАлања
ОдредиштеИстанбул
Екипи13
Возачи на почеток104
Возачи на крај93
Просечна брзина38,674 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Диего Улиси (ОАЕ Емирати)
ВторопласиранDEN Јеспер Хансен (Астана)
ТретопласиранITA Фаусто Маснада (Андрони Џокатоли)
БодовенBEL Едвард Тенс (Трек-Сегафредо)
ПланинскиITA Мирко Маестри (Бардијани ЦСФ)
МладинскиCOL Даниел Мартинес (Вилиер Триестина-Селе Италија)
ЕкипенITA Вилиер Триестина-Селе Италија
20162018▶
Документација

Трка околу Турција 2017 — 53. издание на велосипедската етапна Трка околу Турција, која се одржала помеѓу 10 и 15 октомври како 37. настан во сезоната на Светската турнеја. Трката учествувала во Светската турнеја по првпат.[1][2] Првично, трката требало да се одржи помеѓу 18 и 23 април, но била одложена во февруари.[3] На крајот на март, трката била потврдена дека ќе се одржи во периодот 10-15 октомври.[4]

Трката била освоена од Диего Улиси од Италија.[5]

Екипи уреди

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (4)Професионални континентални екипи (8)Национална екипа
  •   Турција

Рута уреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  14 мајСакраментоСакраменто
 
рамна етапа
167,5  Марсел Кител    Марсел Кител  
2  15 мајМодесто – Сан Хосе
 
среднопланинска етапа
144,5  Рафал Мајка    Рафал Мајка  
3  16 мајПизмо Бич – Моро Беј
 
рамна етапа
192,5  Петер Саган    Рафал Мајка  
4  17 мајСанта Барбара – Санта Кларита
 
ридеста етапа
159,5  Евен Хафман    Рафал Мајка  
5  18 мајОнтарио – Маунт Сан Антонио
 
планинска етапа
125,5  Ендру Талански    Рафал Мајка  
6  19 мајБиг Бер Лејк – Биг Бер Лејк
 
индивидуален хронометар
24  Џонатан Дибен    Џорџ Бенет  
7  20 мајМоунтајн Хај – Пасадена
 
среднопланинска етапа
125  Евен Хафман    Џорџ Бенет  

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет Бора-Хансгрое3ч 57' 26
2.   Марко Бенфато Андрони Џокатоли+ 0
3.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
4.   Федерико Цурло ОАЕ Емирати+ 0
5.   Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
6.   Рикардо Минали Астана+ 0
7.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
8.   Јонас Кох ЦЦЦ Спранди Полковице+ 0
9.   Едуард Прадес Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
10.   Мануел Белети Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое3ч 57' 16
2.   Марко Бенфато Андрони Џокатоли+ 4
3.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 6
4.   Винченцо Албанезе Бардијани ЦСФ+ 7
5.   Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 7
6.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 8
7.   Флавио дос Сантош Сул Бразил+ 8
8.   Алекс Турин Вилиер Триестина-Селе Италија+ 9
9.   Михамет Аталај Турција+ 9
10.   Федерико Цурло ОАЕ Емирати+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое6ч 02' 06
2.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
3.   Рикардо Минали Астана+ 0
4.   Марко Бенфато Андрони Џокатоли+ 0
5.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
6.   Мануел Белети Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
7.   Давиде Балерини Андрони Џокатоли+ 0
8.   Ахмет Еркен Турција+ 0
9.   Паоло Симион Бардијани ЦСФ+ 0
10.   Франтишек Сиср ЦЦЦ Спранди Полковице+ 2
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое9ч 59' 12
2.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 10
3.   Марко Бенфато Андрони Џокатоли+ 14
4.   Рикардо Минали Астана+ 16
5.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 19
6.   Винченцо Албанезе Бардијани ЦСФ+ 19
7.   Мирко Маестри  Бардијани ЦСФ+ 19
8.   Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 19
9.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 20
10.   Мануел Белети Вилиер Триестина-Селе Италија+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое3ч 25' 26
2.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
3.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
4.   Мануел Белети Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
5.   Андреа Вендраме Андрони Џокатоли+ 0
6.   Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 0
7.   Винченцо Албанезе Бардијани ЦСФ+ 0
8.   Едуард Прадес Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
9.   Јонас Кох ЦЦЦ Спранди Полковице+ 0
10.   Ахмет Еркен Турција+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое13ч 24' 28
2.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 14
3.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 26
4.   Винченцо Албанезе Бардијани ЦСФ+ 29
5.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 29
6.   Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 29
7.   Мирко Маестри  Бардијани ЦСФ+ 29
8.   Мануел Белети Вилиер Триестина-Селе Италија+ 30
9.   Ахмет Еркен Турција+ 30
10.   Енрико Барбин Бардијани ЦСФ+ 32
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Диего Улиси ОАЕ Емирати5ч 36' 03
2.   Јеспер Хансен Астана+ 5
3.   Даниел Мартинес Вилиер Триестина-Селе Италија+ 9
4.   Фаусто Маснада Андрони Џокатоли+ 11
5.   Јондер Годој Вилиер Триестина-Селе Италија+ 17
6.   Илдар Арсланов Гаспром-РусВело+ 17
7.   Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 32
8.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 32
9.   Пшемислав Њемјец ОАЕ Емирати+ 34
10.   Андреј Зејц Астана+ 37
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Диего Улиси  ОАЕ Емирати19ч 00' 50
2.   Јеспер Хансен Астана+ 12
3.   Фаусто Маснада Андрони Џокатоли+ 24
4.   Даниел Мартинес Вилиер Триестина-Селе Италија+ 29
5.   Јондер Годој Вилиер Триестина-Селе Италија+ 30
6.   Илдар Арсланов Гаспром-РусВело+ 30
7.   Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 42
8.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 45
9.   Пшемислав Њемјец ОАЕ Емирати+ 47
10.   Андреј Зејц Астана+ 50
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет  Бора-Хансгрое4ч 06' 51
2.   Ахмет Еркен Турција+ 0
3.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
4.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
5.   Михал Палута ЦЦЦ Спранди Полковице+ 0
6.   Рикардо Минали Астана+ 0
7.   Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 0
8.   Давиде Балерини Андрони Џокатоли+ 0
9.   Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 0
10.   Грегори Абео ВБ-Веранкласик-Аква Протект+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Диего Улиси  ОАЕ Емирати23ч 07' 41
2.   Јеспер Хансен Астана+ 12
3.   Фаусто Маснада Андрони Џокатоли+ 24
4.   Даниел Мартинес Вилиер Триестина-Селе Италија+ 29
5.   Јондер Годој Вилиер Триестина-Селе Италија+ 30
6.   Илдар Арсланов Гаспром-РусВело+ 30
7.   Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 42
8.   Пшемислав Њемјец ОАЕ Емирати+ 47
9.   Андреј Зејц Астана+ 50
10.   Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 1' 03
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо3ч 24' 32
2.   Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
3.   Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 0
4.   Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 0
5.   Давиде Балерини Андрони Џокатоли+ 0
6.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
7.   Рикардо Минали Астана+ 0
8.   Винченцо Албанезе Бардијани ЦСФ+ 0
9.   Мануел Белети Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
10.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Џорџ Бенет  Лото НЛ-Џамбо22ч 54' 38
2.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 35
3.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 36
4.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 45
5.   Ијан Босвел Тим Скај+ 1' 00
6.   Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 1' 54
7.   Лахлан Мортон  Дименжн Дата+ 1' 55
8.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 2' 12
9.   Сам Омен Тим ДСМ+ 2' 15
10.   Ајмар Зубелдија Трек-Сегафредо+ 3' 14
Извор: ProCyclingStats


Наводи уреди

  1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
  2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
  3. „UCI statement on the Presidential Cycling Tour of Turkey“. UCI.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. 15 февруари 2017. Посетено на 15 февруари 2017.
  4. „New dates announced for the 2017 Presidential Cycling Tour of Turkey“. UCI.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. 30 март 2017. Посетено на 31 март 2017.
  5. „2017 Presidential Cycling Tour of Turkey“. ProCyclingStats. 24 октомври 2017. Посетено на 24 октомври 2017.

Надворешни врски уреди