Трка околу Турција 2018

54. издание на велосипедската трка
Трка околу Турција 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание54. Трка околу Турција
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 2.UWT
Етапи6
Датуми9 – 14 октомври 2018
Растојание950 км
ДржаваTUR Турција
ПоаѓалиштеКонија
ОдредиштеИстанбул
Екипи20
Возачи на почеток140
Возачи на крај135
Просечна брзина42,339 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Едуард Прадес (Еускади Баскија-Муријас) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранKAZ Алексеј Луценко (Астана) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранAUS Нејтан Хас (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
БодовенIRL Сем Бенет (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиSLO Грега Боле (Бахреин-Мерида) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиTUR Онур Балкан (Турција) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUSA БМЦ Рејсинг Тим Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Турција 2018 — 54. издание на велосипедската етапна Трка околу Турција, која се одржала помеѓу 9 и 14 октомври како 35. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Едуард Прадес од Еускади Баск Кантри-Муријас.[3]

ЕкипиУреди

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката.

Екипи од Светската турнеја UCI (9)
 1.   Астана
 2.   Бахреин-Мерида
 3.   БМЦ Рејсинг
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   Квик-Степ Флорс
 6.   Катјуша-Алпесин
 7.   Санвеб
 8.   Трек-Сегафредо
 9.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (10)
 1.   Бургос БХ
 2.   Каха Рурал-Сегурос РГА
 3.   ЦЦЦ Спранди Полковице
 4.   Делко-Марсеј Прованс-КТМ
 5.   Еускади Баскија-Муријас
 6.   Гаспром-РусВело
 7.   Манзана Постобон
 8.   Спорт Вландерен-Балоас
 9.   ВБ-Аква Протект-Веранкласик
 10.   Вилиер Триестина-Селе Италија
Национална екипа
 1.   Турција

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  9 октКонијаКонија149,7  Максимилијано Ричезе    Максимилијано Ричезе  
2  10 октАланијаАнталија154,1  Сем Бенет    Сем Бенет  
3  11 октФетхие – Мармарис137  Сем Бенет    Сем Бенет  
4  12 октМармарис – Селчук206,7  Алексеј Луценко    Алексеј Луценко  
5  13 октСелчук – Маниса136,5  Алваро Одег    Алексеј Луценко  
6  14 октБурсаИстанбул166  Сем Бенет    Едуард Прадес  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс3ч 29' 14
2.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
3.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4.   Алваро Одег Квик-Степ Флорс+ 0
5.   Брентон Џонс Делко-Марсеј Прованс-КТМ+ 0
6.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
7.   Енрике Санс Еускади Баскија-Муријас+ 0
8.   Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 0
9.   Едвард Тенс Санвеб+ 0
10.   Лука Пачони Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијано Ричезе   Квик-Степ Флорс3ч 29' 04
2.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 4
3.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 6
4.   Кенет ван Рој Спорт Вландерен-Балоас+ 7
5.   Бењат Чоперена  Еускади Баскија-Муријас+ 9
6.   Брентон Џонс Делко-Марсеј Прованс-КТМ+ 10
7.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 10
8.   Енрике Санс Еускади Баскија-Муријас+ 10
9.   Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 10
10.   Едвард Тенс Санвеб+ 10


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет Бора-Хансгрое3ч 24' 37
2.   Алваро Одег Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
4.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
6.   Едвард Тенс Санвеб+ 0
7.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
8.   Енрике Санс Еускади Баскија-Муријас+ 0
9.   Лука Пачони Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
10.   Александар Порсев Гаспром-РусВело+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое6ч 53' 35
2.   Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 6
3.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 12
4.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 12
5.   Кенет ван Рој Спорт Вландерен-Балоас+ 13
6.   Томас Спренгерс Спорт Вландерен-Балоас+ 13
7.   Хосу Забала Каха Рурал-Сегурос РГА+ 14
8.   Бењат Чоперена  Еускади Баскија-Муријас+ 15
9.   Фернандо Орхуела Манзана Постобон+ 15
10.   Едвард Тенс Санвеб+ 16


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое3ч 16' 27
2.   Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
4.   Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5.   Ахмет Еркен Турција+ 0
6.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 26
7.   Алексеј Луценко Астана+ 26
8.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 26
9.   Пшемислав Касперкевич Делко-Марсеј Прованс-КТМ+ 26
10.   Микел Аристи Еускади Баскија-Муријас+ 26
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое10ч 09' 52
2.   Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 10
3.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 22
4.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 22
5.   Томас Спренгерс Спорт Вландерен-Балоас+ 23
6.   Хосу Забала Каха Рурал-Сегурос РГА+ 24
7.   Фернандо Орхуела Манзана Постобон+ 25
8.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 26
9.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 26
10.   Едуард Прадес Еускади Баскија-Муријас+ 26


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алексеј Луценко Астана5ч 24' 22
2.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
3.   Едуард Прадес Еускади Баскија-Муријас+ 0
4.   Џејмс Нокс Квик-Степ Флорс+ 0
5.   Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6.   Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 0
7.   Мауро Финето Делко-Марсеј Прованс-КТМ+ 0
8.   Делио Фернандес Делко-Марсеј Прованс-КТМ+ 0
9.   Матео Фабро Катјуша-Алпесин+ 0
10.   Килијан Франкини БМЦ Рејсинг Тим+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алексеј Луценко  Астана15ч 34' 30
2.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 4
3.   Едуард Прадес Еускади Баскија-Муријас+ 6
4.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 10
5.   Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 10
6.   Делио Фернандес Делко-Марсеј Прованс-КТМ+ 10
7.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 10
8.   Мауро Финето Делко-Марсеј Прованс-КТМ+ 10
9.   Матео Фабро Катјуша-Алпесин+ 10
10.   Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 10


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алваро Одег Квик-Степ Флорс3ч 15' 12
2.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
3.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 0
4.   Сем Бенет  Бора-Хансгрое+ 0
5.   Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 0
6.   Едвард Тенс Санвеб+ 0
7.   Шимон Сајнок ЦЦЦ Спранди Полковице+ 0
8.   Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
9.   Александар Порсев Гаспром-РусВело+ 0
10.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алексеј Луценко  Астана18ч 49' 42
2.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 4
3.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 4
4.   Едуард Прадес Еускади Баскија-Муријас+ 6
5.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 9
6.   Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 10
7.   Делио Фернандес Делко-Марсеј Прованс-КТМ+ 10
8.   Матео Фабро Катјуша-Алпесин+ 10
9.   Мауро Финето Делко-Марсеј Прованс-КТМ+ 10
10.   Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 10


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет  Бора-Хансгрое3ч 36' 28
2.   Едуард Прадес Еускади Баскија-Муријас+ 6
3.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 6
4.   Мике Тенисен Санвеб+ 6
5.   Шимон Сајнок ЦЦЦ Спранди Полковице+ 6
6.   Едвард Тенс Санвеб+ 0
8.   Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
9.   Александар Порсев Гаспром-РусВело+ 0
10.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Едуард Прадес  Еускади Баскија-Муријас22ч 26' 16
2.   Алексеј Луценко Астана+ 0
3.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 4
4.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 4
5.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 9
6.   Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 10
7.   Делио Фернандес Делко-Марсеј Прованс-КТМ+ 10
8.   Матео Фабро Катјуша-Алпесин+ 10
9.   Мауро Финето Делко-Марсеј Прованс-КТМ+ 10
10.   Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 10
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. http://www.cyclingnews.com/races/presidential-cycling-tour-of-turkey-2018/stage-6/results/

Надворешни врскиУреди