Енрико Барбин

италијански велосипедист

Енрико Барбин (италијански: Enrico Barbin; р. 4 март 1990 во Тревизо) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Грин Проџект-Бардијани-ЦСФ-Фаизане.[1]

Енрико Барбин
Барбин на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело имеЕнрико Барбин
Роден4 март 1990(1990-03-04)(34 г.)
Тревизо,  Италија
Податоци за клубот
Мом. клубГрин Проџект-Бардијани-ЦСФ-Фаизане
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007–2008
2009

2010-2012

2012
Тим Ф.ли Џорџи
Гарда-Лукини-Арведи-Униделта
У.С. Тревиџани-Динамон-Ботоли
Колнаго-ЦСФ Бардијани (стажант)
Последна промена
19 мај 2018

Достигнувања уреди

2010
3. Меморијал Рино Фјори
2011
1. Етапа 1 Џиро дел Венето
4. Џиро дел Белведере
6. Копа дела Паче
10. Гран Премио ди Поџана
2012
1. Трофео Алчиде Дегаспери
1. Етапа 1 Копа деле Национи
1. Етапа 6 Џиробио
2. Џиро дел Белведере
3. Копа дела Паче
3. Пиколо Џиро ди Ломбардија
7. ГП Индустрија Артиџанато е Комерчо Карнагезе
7. Трофео Џанфранко Бјанкин
8. Руота д’Оро
2013
4. Рома Максима
8. Краен пласман Трка околу Словенија
2014
9. Гран Премио дела Коста Етруски
10. Краен пласман Трка околу Турција
2015
7. Краен пласман Трка околу Турција
7. Меморијал Марко Пантани
2017
1. Етапа 6 Тур де Лангкави

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 119 СО 124
  Тур
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Seventeen riders in 2018 roster“. Бардијани-ЦСФ. GM Sport SRL. 14 ноември 2017. Архивирано од изворникот на 2019-01-01. Посетено на 5 јануари 2018.

Надворешни врски уреди