Никола Руфони

велосипедист

Никола Руфони (италијански: Nicola Ruffoni; р. 14 декември 1990 во Бреша) — италијански професионален друмски велосипедист, кој моментално е суспендиран поради позитивен допинг-тест.[1]

Никола Руфони
Руфони на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеНикола Руфони
Роден14 декември 1990(1990-12-14)(33 г.)
Бреша,  Италија
Висина1,73 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубсуспендиран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007–2008
2009-2010
2011
2012-2013
2013
Аспиратори Отели-Кас. Ѕани
Г.С. Гавардо Текмор
Тим Идеја
Тим Колпак
Бардијани Валволе-ЦСФ Инокс (стажант)
Професионални клубови
2014–2017 Бардијани-ЦСФ
Последна промена
11 јуни 2017

Кариера уреди

Учествувал на Џиро д’Италија 2014, но не успеал да заврши во рамките на временската граница на единаесеттата етапа.[2] Возел на Џиро д’Италија 2015, но се повлекол на петнаесеттата етапа.[3]

Во мај 2017 година, еден ден пред почетокот на Џиро д’Италија 2017, UCI објавиле дека Пираци и колегата од Бардијани-ЦСФ, Стефано Пираци, биле позитивни на хормони за раст во контрола надвор од трките пред еден месец.[4] Подоцна истиот месец, UCI ги поврдила и Б-примероците на обајцата, поради што екипата објавиле дека ги прекинува нивните договори.[5] На 14 декември 2017 година, UCI го суспендирала Руфони на четири години,[1] поради што не може да настапува до мај 2021 година.

Достигнувања уреди

2009
5. Трофео Чита ди Бреша
2010
6. Трофео Арведи
2012
2. Трофео Арведи
2. Трофео Чита ди Бреша
2013
1. Средоземни игри - друмска трка
Џиро дел Фурланија-Јулиска Краина
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3 Тур ду Поату-Шарент
4. Трофео Арведи
8. Трофео Алчиде де Гаспери
2015
7. Гран при де Денен
2016
1. Гран Премио Бруно Бегели
Трка околу Австрија
1. Етапа 1
1. Етапа 6
2017
Трка околу Хрватска
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 4

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2014 2015 2016
  Џиро СО СО СО
  Тур
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „UCI statement on Nicola Ruffoni“. UCI.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. 14 декември 2017. Посетено на 6 јануари 2018.
  2. „Ruffoni and Appollonio out of time“. L'Équipe (француски). Éditions Philippe Amaury. 21 мај 2014. Посетено на 21 мај 2014.
  3. „Етапа 15: Маростика – Мадона ди Кампилјо – повлечени“. Џиро д’Италија. La Gazzetta dello Sport. 24 мај 2015. Посетено на 24 мај 2015.
  4. „Giro d'Italia: Two Bardiani CSF riders positive in out-of-competition control“. cyclingnews.com. 4 мај 2017. Посетено на 4 мај 2017.
  5. „Pirazzi and Ruffoni sacked by Bardiani CSF as B-samples come back positive“. cyclingnews.com. 19 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.

Надворешни врски уреди