Отвори го главното мени

Список на дипломатски претставништва на Македонија

список на статии на Викимедија
Мапа на земјите во кои Македонија има амбасади

Ова е листа на амбасади и генерални конзулати на Република Македонија во странство. Тука не се наведени почесни конзулати.

ЕвропаУреди


Северна АмерикаУреди

 
Македонската амбасада во Вашингтон, САД

АфрикаУреди

АзијаУреди

ОкеанијаУреди

 
Македонската амбасада во Канбера, Австралија

Јужна АмерикаУреди

Мултиратерални организацииУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди