Такси 3 (англиски: Taxi 3) е акциона комедија од 2003 година, во режија на Жерард Кравчик врз основа на сценарио на Лук Бесон. Тоа е продолжение на филмовите Такси (1998) и Такси 2 (2000).

„Taxi 3“
РежисерГерард Кразвук
ПродуцентЛус Бесон
СценаристЛус Бесон
Главни улогиСеми Насери
Фредерик Дифентал
Марион Котилард
Премиера29 јануари 2003 (2003-01-29)
Времетраење84 минути
ДржаваФранција
ЈазикFrench
Буџет$14.5 million
Пежо 406

Содржина Уреди

Банда која се нарекува себеси "банда на Дедо Мраз" прави рации во Марсеј а полицијата не може да ги запре. Главниот комесар на Емилиен Гилберт го одвлекува вниманието на еден кинески новинар кој се преправа дека е заинтересиран за полициско работење, но подоцна се покажа како глава на бандата "Дедо Мраз". Во меѓувреме, Емилиен живее со Петра, кој подоцна го информирал дека била бремена осум месеци, но дека е толку ангажиран во неговата работа што тој го пропуштил. Даниел исто така е во врска со криза, бидејќи тој се грижи повеќе за својот такси отколку неговата девојка и ги повлекува од нивниот заеднички стан назад кон нивните родители.

По серијата полициски неуспеси во борбата против бандата, Даниел успева, со помош на својот такси и некои стари пријатели како таткото на неговата девојка, Генерал Бертинот, да ја направи бандата.

Критика Уреди

"Досадно продолжување на успешната филмска серија во Франција, која се рангира само со претерани и застојни грешки. Серијата произведена од Лук Бесон ја загуби сета своја брзина со овој дел. Само гостин изглед на Силвестер Сталоне предизвикува изненадување.“

Наводи Уреди