Платеници 2 (англиски: The Expendables 2) — продолжение на првиот дел на легендарниот филм „Платеници“, кој ги собрал најголемите филмски ѕвезди.

„Платеници 2“
Рекламен постер
РежисерСајмон Вест
ПродуцентАви Лернер
Кевин Кинг Tемплтон
Лес Велдон
Главни улогиСилвестер Сталоне
Џејсон Стејтам
Џет Ли
Долф Лундгрен
Мики Рорк
Тери Круз
Ренди Котур
Ерик Робертс
Стив Остин
Гери Денијелс
Брус Вилис
Арнолд Шварценегер
Чак Норис
Жан-Клод ван Дам
МузикаБрајан Тајлер
КинематографијаШели Џонсон
МонтажаТод Милер
СтудиоNew Image
ДистрибутерLionsgate
Премиера17 август 2012
Времетраење103 минути
ЗемјаСАД
Јазиканглиски
Буџет$100,000,000
Бруто заработка$126,000,000

Кратка содржина уреди

Господин Чурч, повторно се здружува со старата група „Платеници“ (The Expendables). Еден член од групата е убиен, па затоа останатите јунаци тргнуваат во незапирлива одмазда. Разорување, хаос, пет тони плутониум во рацете на терористите (повеќе од доволно за менување на рамнотежата на моќта во светот). Но, сето тоа не е ништо во споредbа со правдата која ја бараат Платениците од злобниот непријател кој крвнички го уби нивниот брат, а во рудникот ги злоставува припадниците на месното население да работат беsплатно за него, оставајќи ги жените и децата беспомошни, додека нивните мажи, односно татковци умираат и стануваат жртви на мачење.

Улоги уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

Извори уреди

http://www.imdb.com/title/tt1764651/