Ракомет на Летните олимписки игри 2012 (жени)

Женскиот ракометен турнир на Летните олимписки игри 2012 ќе биде одржан од 28 јули до 12 август 2012. Натпреварите во групната фаза, и во четвртфиналето ќе бидат одиграни во салата Копер Бокс која е со капацитет од 7.000 места. Полуфиналето и натпреварите за медал ќе се одиграат во поголемата кошаркарска арена. На турнирот ќе учествуваат 12 репрезентации.

Ракомет за жени на
Летните олимписки игри 2012
Податоци за турнирот
Домаќини Обединето Кралство
Датуми28 јули – 11 август
Екипи12 (од 5 конфедерации)
Конечен исход
Првак Норвешка (2 титула)
Второпласиран Црна Гора
Третопласиран Шпанија
Четвртопласиран Јужна Кореја
Статистикa за турнирот
Натпревари38
Дадени голови1908 (50.21 по натпр.)
Гледачи185.189 (4.873 по натпр.)
Најдобар стрелецЦрна Гора Катарина Булатович
(53 гола)

Најдобрите четири од групите ќе се пласираат во четвртфиналето, а последните две репрезентации во групите ќе разигруваат за 9-12 место.

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Квалификации

уреди
Бидејќи Норвешка, како победник на Светското првенство 2011 обезбедила директен пласман на игрите, автоматски пласман обезбедила и репрезентацијата на Шведска, која била второпласирана на Европското првенство 2010 (по Норвешка).
Лондон 2012
Ракомет на
Олимписките игри 2012
 
Турнир
Мажи  Жени
Датум Турнир Бр. на места Квалификувани
Домаќин 1   Обединето Кралство
Европско првенство 2010 7—19 декември 2010.   Данска и   Норвешка 1   Шведска
Азиски квалификации 2011 12—21 октомври 2011.   Кина 1   Јужна Кореја
Пан Американски игри 2011 15—23 октомври 2011.   Мексико 1   Бразил
Светско првенство 2011 2—18 декември 2011.   Бразил 1   Норвешка
Африканско првенство 2012 10—21 јануари 2012.   Мароко 1   Ангола
Светски квалификации #1 25—27 мај 2012.   Франција 2   Франција
  Црна Гора
Светски квалификации #2 25—27 мај 2012.   Шпанија 2   Шпанија
  Хрватска
Светски квалификации #3 25—27 мај 2012.   Данска 2   Русија
  Данска
Вкупно 12

Ждреб

уреди

Пред ждребката, ИХФ ги сместила репрезентациите во 6 шешира. Ждребката за групите била одржана на 30 мај 2012 година.[1]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6
  Норвешка   Шпанија   Данска   Франција   Шведска   Ангола
  Црна Гора   Русија   Хрватска   Обединето Кралство   Бразил   Јужна Кореја

Групна фаза

уреди
Првите 4 во групата се пласираат во четвртфиналето
Последните 2 во групата се елиминирани од турнирот

Група A

уреди
 
Ракометарка на Ангола се жали на повреда, Ангола-Велика Британија
Репрезентација Бод Нат Поб Нер Пор Дад При ГР
1.   Бразил 8 5 4 0 1 137 122 +15
2.   Хрватска 8 5 4 0 1 145 115 +30
3.   Русија 7 5 3 1 1 151 125 +26
4.   Црна Гора 5 5 2 1 2 137 123 +14
5.   Ангола 2 5 1 0 4 132 142 -10
6.   Обединето Кралство 0 5 0 0 5 91 166 -75


28 јули 2012

  Русија 30:27   Ангола
  Хрватска 23:24   Бразил
  Црна Гора 31:19   Обединето Кралство


30 јули 2012

  Ангола 23:28   Хрватска
  Обединето Кралство 16:37   Русија
  Бразил 27:25   Црна Гора


1 август 2012

  Црна Гора 30:25   Ангола
  Обединето Кралство 17:30   Бразил
  Русија 28:30   Хрватска


3 август 2012

  Ангола 31:25   Обединето Кралство
  Хрватска 27:26   Црна Гора
  Русија 31:27   Бразил


5 август 2012

  Бразил 29:26   Ангола
  Црна Гора 25:25   Русија
  Хрватска 37:14   Обединето Кралство

Група B

уреди
 
Јужна Кореја-Франција
Репрезентација Бод Нат Поб Нер Пор Дад При ГР
1.   Франција 9 5 4 1 0 125 103 +22
2.   Јужна Кореја 7 5 3 1 1 136 130 +6
3.   Шпанија 7 5 3 1 1 119 114 +5
4.   Норвешка 5 4 2 1 2 118 120 -2
5.   Данска 2 5 1 0 4 113 121 -8
6.   Шведска 0 5 0 0 5 84 106 -22


28 јули 2012

  Шпанија 27:31   Јужна Кореја
  Данска 21:18   Шведска
  Норвешка 23:24   Франција


30 јули 2012

  Јужна Кореја 25:24   Данска
  Франција 18:18   Шпанија
  Шведска 21:24   Норвешка


1 август 2012

  Норвешка 27:27   Јужна Кореја
  Франција 29:17   Шведска
  Шпанија 24:21   Данска


3 август 2012

  Јужна Кореја 21:24   Франција
  Шпанија 25:24   Шведска
  Данска 23:24   Норвешка


5 август 2012

  Шведска 28:32   Јужна Кореја
  Норвешка 20:25   Шпанија
  Данска 24:30   Франција

Елиминациона фаза

уреди
  Четвртфинале Полуфинале Натпревар за Злато
                           
  A1    Бразил 19  
B4    Норвешка 21  
  B4    Норвешка 31  
  B2    Јужна Кореја 25  
A3    Русија 23
  B2    Јужна Кореја 24  
    B4    Норвешка 26
  A4    Црна Гора 23
  A2    Хрватска 22  
B3    Шпанија 25  
  B3    Шпанија 26 Натпревар за Бронза
  A4    Црна Гора 27  
A4    Црна Гора 23 B2    Јужна Кореја 29
  B1    Франција 22   B3    Шпанија 31 (по продолж.)

Наводи

уреди
  1. „Seeding list completed“. ИХФ. 27 мај 2012. Архивирано од изворникот на 2012-08-03. Посетено на 29 мај 2012.

Надворешни врски

уреди