Квалификации за Летните олимписки игри во ракомет - жени (2012)

Квалификациите за Олимпискиот турнир во ракомет за жени 2012 — квалификационен турнир кој се одржал во периодот од декември 2010 до мај 2012 година.

Учесници

уреди
Бидејќи Норвешка, како победник на Светското првенство 2011 обезбедила директен пласман на игрите, автоматски пласман обезбедила и репрезентацијата на Шведска, која била второпласирана на Европското првенство 2010 (по Норвешка).
Лондон 2012
Ракомет на
Олимписките игри 2012
 
Турнир
Мажи  Жени
Датум Турнир Бр. на места Квалификувани
Домаќин 1   Обединето Кралство
Европско првенство 2010 7—19 декември 2010.   Данска и   Норвешка 1   Шведска
Азиски квалификации 2011 12—21 октомври 2011.   Кина 1   Јужна Кореја
Пан Американски игри 2011 15—23 октомври 2011.   Мексико 1   Бразил
Светско првенство 2011 2—18 декември 2011.   Бразил 1   Норвешка
Африканско првенство 2012 10—21 јануари 2012.   Мароко 1   Ангола
Квалификациски турнир #1 25—27 мај 2012.   Франција 2   Франција
  Црна Гора
Квалификациски турнир #2 25—27 мај 2012.   Шпанија 2   Шпанија
  Хрватска
Квалификациски турнир #3 25—27 мај 2012.   Данска 2   Русија
  Данска
Вкупно 12
Легенда
Екипата се квалификува за Летните олимписки игри 2012
Екипата се квалификува за Светското првенство преку Олимпискиот квалификациски турнир
Екипата се квалификува преку континенталните настани на Олимпискиот квалификациски турнир

Светско првенство

уреди
Место Екипа
    Норвешка
    Франција
    Шпанија
4   Данска
5   Бразил
6   Русија
7   Хрватска
8   Ангола
9   Шведска
10   Црна Гора
11   Јужна Кореја
12   Исланд
13   Романија
14   Јапонија
15   Холандија
16   Брег на Слоновата Коска
17   Германија
18   Тунис
19   Казахстан
20   Уругвај
21   Кина
22   Куба
23   Аргентина
24   Австралија

Континентални квалификации

уреди

Европа

уреди
Место Екипа
    Норвешка
    Шведска
    Романија
4   Данска
5   Франција
6   Црна Гора
7   Русија
8   Холандија
9   Хрватска
10   Унгарија
11   Шпанија
12   Украина
13   Германија
14   Србија
15   Исланд
16   Словенија

Америка

уреди
Место Екипа
    Бразил
    Аргентина
    Доминиканска Република
4   Мексико
5   Чиле
6   Порторико
7   Уругвај
8   САД

Африка

уреди
Место Екипа
    Ангола
    Тунис
    DR Congo
4   Алжир
5   Камерун
6   Конго
7   Брег на Слоновата Коска
8   Сенегал
9   Египет
10   Мароко

Азија

уреди
Место Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
    Јужна Кореја 5 5 0 0 183 104 +79 10
    Јапонија 5 4 0 1 160 109 +51 8
    Кина 5 3 0 2 131 110 +21 6
4   Северна Кореја 5 1 1 3 133 134 −1 3
5   Казахстан 5 1 1 3 119 127 −8 3
6   Туркменистан 5 0 0 5 48 190 −142 0

Квалификациски турнир

уреди

Квалификациски турнир #1

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Црна Гора 3 3 0 0 86 67 +19 6
  Франција 3 2 0 1 74 58 +16 4
  Романија 3 1 0 2 70 84 −14 2
  Јапонија 3 0 0 3 67 88 −21 0
25 мај 2012
16:45
Црна Гора   30 − 24   Јапонија Спортска сала Герланд, Лион
Гледачи: 1,500
(14–13)
  4×  Извештај   3× 

25 мај 2012
19:00
Франција   24 − 19   Романија Спортска сала Герланд, Лион
Гледачи: 3,500
(12–9)
  3×  Извештај   3× 

26 мај 2012
14:45
Романија   23 – 34   Црна Гора Спортска сала Герланд, Лион
Гледачи: 3,200
(13–17)
  4×  Извештај   1× 

26 мај 2012
17:00
Јапонија   17 – 30   Франција Спортска сала Герланд, Лион
Гледачи: 4,200
(7–13)
  3×  Извештај   3× 

27 мај 2012
14:15
Романија   28 – 26   Јапонија Спортска сала Герланд, Лион
Гледачи: 2,800
(18–10)
 3×  Извештај   3× 

27 мај 2012
16:30
Франција   20 – 22   Црна Гора Спортска сала Герланд, Лион
Гледачи: 4,300
(9–9)
  3×  Извештај   3× 

Квалификациски турнир #2

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Шпанија (+3) 3 2 0 1 81 62 +19 4
  Хрватска (0) 3 2 0 1 82 72 +10 4
  Холандија (-3) 3 2 0 1 83 77 +6 4
  Аргентина 3 0 0 3 57 91 −34 0
25 мај 2012
10:45
Хрватска   28 − 29   Холандија Palacio Multiusos, Гвадалахара
Гледачи: 800
(12–14)
  4×  Извештај   3× 

25 мај 2012
13:00
Шпанија   31 − 15   Аргентина Palacio Multiusos, Гвадалахара
Гледачи: 2,500
(15–9)
  1×  Извештај   3× 

26 мај 2012
10:45
Аргентина   21 – 31   Хрватска Palacio Multiusos, Гвадалахара
Гледачи: 500
(10–18)
  3×  Извештај   3× 

26 мај 2012
13:00
Холандија   24 – 28   Шпанија Palacio Multiusos, Гвадалахара
Гледачи: 2,400
(13–14)
  4×  Извештај   4× 

27 мај 2012
10:15
Аргентина   21 – 30   Холандија Palacio Multiusos, Гвадалахара
Гледачи: 475
(9–15)
  3×  Извештај   3× 

27 мај 2012
12:30
Шпанија   22 – 23   Хрватска Palacio Multiusos, Гвадалахара
Гледачи: 3,000
(10–12)
  2×  Извештај   2× 

Квалификациски турнир #3

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Русија 3 3 0 0 101 57 +44 6
  Данска 3 2 0 1 86 72 +14 4
  Тунис 3 1 0 2 73 81 −8 2
  Доминиканска Република 3 0 0 3 58 108 −50 0
25 мај 2012
18:15
Русија   41 − 17   Доминиканска Република Гигантиум, Алборг
Гледачи: 400
(20–10)
  3×  Извештај   2× 

25 мај 2012
20:15
Данска   28 − 24   Тунис Гигантиум, Алборг
Гледачи: 2,500
(12−13)
  3×  Извештај   3×  1× 

26 мај 2012
18:45
Тунис   20 – 33   Русија Гигантиум, Алборг
Гледачи: 300
(8–17)
  3×  Извештај   3× 

26 мај 2012
20:45
Доминиканска Република   21 – 38   Данска Гигантиум, Алборг
Гледачи: 880
(13–20)
  3×  Извештај   3× 

27 мај 2012
18:15
Тунис   29 – 20   Доминиканска Република Гигантиум, Алборг
Гледачи: 1,200
(17–8)
  3×  Извештај   3× 

27 мај 2012
20:15
Данска   20 – 27   Русија Гигантиум, Алборг
Гледачи: 3,000
(9–9)
  4×  Извештај   3× 

Надворешни врски

уреди