Квалификации за Летните олимписки игри во ракомет - мажи (2012)

Квалификациите за Олимпискиот турнир во ракомет за мажи 2012 — квалификационен турнир кој се одржал во периодот од јануари 2011 до април 2012 година.

Учесници

уреди
Датум Турнир Бр. на места Квалификувани
Домаќин 1   Обединето Кралство
Светско првенство 2011 13—30 јануари 2011.   Шведска 1   Франција
Пан Американски игри 2011 16—24 октомври 2011.   Мексико 1   Аргентина
Азиски квалификации 2011 23. окт—2. нов 2011.   Јужна Кореја 1   Јужна Кореја
Африканско првенство 2012 10—21 јануари 2012.   Мароко 1   Тунис
Европско првенство 2012 15—29 јануари 2012.   Србија 1   Данска
Квалификациски турнир #1 6—8 април 2012   Шпанија 2   Шпанија
  Србија
Квалификациски турнир #2 6—8 април 2012   Шведска 2   Шведска
  Унгарија
Квалификациски турнир #3 6—8 април 2012   Хрватска 2   Хрватска
  Исланд
Вкупно 12
Легенда
Екипата се квалификува за Летните олимписки игри 2012
Екипата се квалификува за Светското првенство преку Олимпискиот квалификациски турнир
Екипата се квалификува преку континенталните настани на Олимпискиот квалификациски турнир

Светско првенство

уреди
Место Екипа
    Франција
    Данска
    Шпанија
4   Шведска
5   Хрватска
6   Исланд
7   Унгарија
8   Полска
9   Норвешка
10   Србија
11   Германија
12   Аргентина
13   Јужна Кореја
14   Египет
15   Алжир
16   Јапонија
17   Словачка
18   Австрија
19   Романија
20   Тунис
21   Бразил
22   Чиле
23   Бахреин
24   Австралија

Континентални квалификации

уреди

Европа

уреди
Место Екипа
    Данска
    Србија
    Хрватска
4   Шпанија
5   Македонија
6   Словенија
7   Германија
8   Унгарија
9   Полска
10   Исланд
11   Франција
12   Шведска
13   Норвешка
14   Чешка
15   Русија
16   Словачка

Америка

уреди
Место Екипа
    Аргентина
    Бразил
    Чиле
4   Доминиканска Република
5   Канада
6   Мексико
7   САД
8   Венецуела

Азија

уреди

Прва фаза

уреди
Група A
уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Саудиска Арабија 4 3 0 1 120 96 +24 6
  Иран 4 3 0 1 128 99 +29 6
  Катар 4 2 1 1 129 125 +4 5
  Кувајт 4 1 1 2 119 114 +5 3
  Узбекистан 4 0 0 4 106 168 −62 0
  Австралија 0 0 0 0 0 0 −0 0
Група B
уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Јужна Кореја 4 4 0 0 134 82 +52 8
  Јапонија 4 3 0 1 124 99 +25 6
  Кина 4 2 0 2 111 96 +15 4
Предлошка:Country data OMA 4 1 0 3 117 116 +1 2
  Казахстан 4 0 0 4 73 166 −93 0
  Нов Зеланд 0 0 0 0 0 −0 0

Нокаут фаза

уреди
  Semifinal Final
             
31 октомври
   Саудиска Арабија 21  
   Јапонија 22  
 
2 ноември
       Јапонија 21
     Јужна Кореја 26
3rd place match
31 октомври 2 ноември
   Јужна Кореја 33    Саудиска Арабија  20
   Иран 25      Иран  21

Финална табела

уреди
Место Екипа
    Јужна Кореја
    Јапонија
    Иран
4   Саудиска Арабија
5   Катар
6   Кина
7   Кувајт
8 Предлошка:Country data OMA
9   Узбекистан
10   Казахстан
11   Австралија

Африка

уреди
Место Екипа
    Тунис
    Алжир
    Египет
4   Мароко
5   Сенегал
6   Ангола
7   Камерун
8   DR Congo
9   Конго
10   Брег на Слоновата Коска
11   Габон
12   Буркина Фасо

Квалификации 2012

уреди

Квалификациски турнир #1

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Шпанија 3 3 0 0 91 69 +22 6
0   Србија 3 1 1 1 78 73 +5 3
0   Полска 3 1 1 1 75 85 −10 3
0   Алжир 3 0 0 3 65 82 −17 0
6 април 2012
17:30
Полска   28 − 27   Алжир Сала Педро Ферандиз, Аликанте
Гледачи: 2,000
(11–13)
  2×  Извештај   3× 

6 април 2012
20:15
Шпанија   30 – 27   Србија Сала Педро Ферандиз, Аликанте
Гледачи: 2,500
Судии: Horáček, Novotný (CZE)
Tomás 5 (11–10) Ilić 9
  3×  Извештај   3× 

7 април 2012
17:30
Србија   25 – 25   Полска Сала Педро Ферандиз, Аликанте
Гледачи: 1,000
(14–15)
  2×  1×  Извештај   3×  1× 

7 април 2012
20:15
Алжир   20 – 28   Шпанија Сала Педро Ферандиз, Аликанте
Гледачи: 1,750
(9–14)
  3×  1×  Извештај   3× 

8 април 2012
17:30
Србија   26 – 18   Алжир Сала Педро Ферандиз, Аликанте
Гледачи: 1,000
(15–10)
  3×  Извештај   3× 

8 април 2012
20:15
Шпанија   33 – 22   Полска Сала Педро Ферандиз, Аликанте
Гледачи: 1,500
(18–9)
  2×  Извештај   2× 

Квалификациски турнир #2

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Шведска 3 3 0 0 78 67 +11 6
0   Унгарија 3 2 0 1 81 79 +2 4
0   Бразил 3 1 0 2 75 81 −6 2
0   Македонија 3 0 0 3 76 83 −7 0
6 април 2012
14:45
Унгарија   28 − 26   Македонија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 5,004
(15–13)
  3×  Извештај   3× 

6 април 2012
17:05
Шведска   25 − 20   Бразил Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 7,124
(12–10)
  3×  Извештај   3× 

7 април 2012
13:45
Бразил   27 − 29   Унгарија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 3,976
(15–16)
  3×  Извештај   3× 

7 април 2012
16:05
Македонија   23 – 27   Шведска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 8,333
(12–14)
  3×  Извештај   3× 

8 април 2012
14:45
Бразил   28 – 27   Македонија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 4,235
(15–13)
  3×  Извештај   3× 

8 април 2012
17:05
Шведска   26 – 23   Унгарија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 7,289
(11–12)
  3×  Извештај   3× 

Квалификациски турнир #3

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Хрватска 3 3 0 0 102 65 +37 6
0   Исланд 3 2 0 1 94 78 +16 4
0   Јапонија 3 1 0 2 85 103 −18 2
0   Чиле 3 0 0 3 58 93 −35 0
6 април 2012
18:00
Хрватска   36 − 22   Јапонија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 2,500
(16–14)
  3×  Извештај   3× 

6 април 2012
20:15
Исланд   25 − 17   Чиле Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 750
(12–7)
  1×  Извештај   2× 

7 април 2012
16:00
Чиле   15 – 35   Хрватска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 2,300
(9–17)
  3×  Извештај   2× 

7 април 2012
20:15
Јапонија   30 – 41   Исланд Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 700
(11–20)
 3×  Извештај   3× 

8 април 2012
15:30
Јапонија   33 – 26   Чиле Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 500
(14–9)
  3×  Извештај   2× 

8 април 2012
18:00
Хрватска   31 – 28   Исланд Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 4,500
(18–15)
  2×  1×  Извештај   1× 

Надворешни врски

уреди