Африканско првенство во ракомет за жени 2012

Африканско првенство во ракомет за жени 2012 — 20-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Сале во Мароко, во периодот од 11 јануари до 20 јануари. Вкупно учествувале 10 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за жени 2012
Податоци за првенството
Домаќини Мароко
ТраењеJanuary 11–20
Репрезентации10
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Ангола (11 титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран DR Congo
Четвртопласиран Алжир
Статистики за првенството
Натпревари33
Дадени голови1592 (48.24 по натпр.)

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Лондон, во 2012 година.

ЕкипиУреди

Група A Група B

  Ангола
  Брег на Слоновата Коска
  Камерун
  DR Congo
  Египет

  Тунис
  Алжир
  Мароко
  Конго
  Сенегал

Прва фаза [1]Уреди

The draw was held on 24 September 2011 at Casablanca, Morocco.[2]

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Ангола 4 4 0 0 125 79 +46 8
0   DR Congo 4 1 2 1 92 115 −23 4
0   Камерун 4 2 0 2 95 93 +2 4
0   Брег на Слоновата Коска 4 1 1 2 98 95 +3 3
0   Египет 4 0 1 3 86 114 −28 1
11 јануари 2012
11:00
Брег на Слоновата Коска   28 – 16   Египет Сала Мулај Абдулах, Сале
(12–7)
11 јануари 2012
15:00
Камерун   24 – 26   DR Congo Сала Мулај Абдулах, Сале
(12–18)

12 јануари 2012
11:00
Ангола   25 – 23   Брег на Слоновата Коска Спортска сала Сале , Сале
(15–16)
12 јануари 2012
19:00
Египет   24 – 27   Камерун Сала Мулај Абдулах, Сале
(14–12)

13 јануари 2012
11:00
DR Congo   23 – 23   Египет Спортска сала Сале , Сале
(11–12)
13 јануари 2012
17:00
Камерун   18 – 24   Ангола Сала Мулај Абдулах, Сале
(9–14)

15 јануари 2012
17:00
Ангола   40 – 15   DR Congo Сала Мулај Абдулах, Сале
(15–9)
15 јануари 2012
19:00
Брег на Слоновата Коска   19 – 26   Камерун Спортска сала Сале , Сале
(5–14)

16 јануари 2012
11:00
DR Congo   28 – 28   Брег на Слоновата Коска Сала Мулај Абдулах, Сале
(18–15)
16 јануари 2012
13:00
Египет   23 – 36   Ангола Спортска сала Сале , Сале
(12–19)

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 4 4 0 0 123 78 +45 8
0   Алжир 4 3 0 1 97 74 +23 6
0   Конго 4 2 0 2 104 88 +16 4
0   Сенегал 4 1 0 3 95 100 −5 2
0   Мароко 4 0 0 4 46 125 −79 0
11 јануари 2012
13:00
Тунис   30 – 18   Алжир Спортска сала Сале , Сале
(15–8)
11 јануари 2012
17:00
Сенегал   25 – 15   Мароко Спортска сала Сале , Сале
(14–9)

12 јануари 2012
11:00
Алжир   25 – 17   Сенегал Спортска сала Сале , Сале
(12–9)
12 јануари 2012
17:00
Мароко   16 – 34   Конго Спортска сала Сале , Сале
(7–18)

13 јануари 2012
13:00
Конго   28 – 23   Сенегал Спортска сала Сале , Сале
(17–11)
13 јануари 2012
19:00
Мароко   8 – 35   Тунис Спортска сала Сале , Сале
(5–17)

15 јануари 2012
13:00
Тунис   26 – 22   Конго Сала Ибн Јасин , Сале
(14–9)
15 јануари 2012
15:00
Алжир   31 – 7   Мароко Спортска сала Сале , Сале
(16–4)

16 јануари 2012
13:00
Конго   20 – 23   Алжир Сала Ибн Јасин , Сале
(10–13)
16 јануари 2012
17:00
Сенегал   30 – 32   Тунис Спортска сала Сале , Сале
(15–16)

Последна фаза [3]Уреди

BracketУреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
18 јануари        
   Ангола  41
19 јануари
   Сенегал  20  
   Ангола  39
18 јануари
     DR Congo  19  
   Конго  19
20 јануари
   DR Congo  29  
   Ангола  26
18 јануари
     Тунис  24
   Алжир  23
19 јануари
   Камерун  22  
   Алжир  24 Трето место
18 јануари
     Тунис  27  
   Брег на Слоновата Коска  19    DR Congo  33
   Тунис  24      Алжир  24
20 јануари


5-8 место
  Полуфинале 5 место
             
19 јануари
   Камерун 19  
   Брег на Слоновата Коска 18  
 
20 јануари
       Камерун 22
     Конго 19
7 место
19 јануари 20 јануари
   Сенегал 22    Брег на Слоновата Коска  28
   Конго 25      Сенегал  21

ЧетвртфиналеУреди

18 јануари 2012
12:00
Конго   19 – 29   DR Congo Сала Ибн Јасин , Сале
(10–10)

18 јануари 2012
14:30
Ангола   41 – 20   Сенегал Сала Ибн Јасин , Сале
(19–10)

18 јануари 2012
17:00
Алжир   23 – 22   Камерун Сала Ибн Јасин , Сале
(11–10)

18 јануари 2012
20:00
Брег на Слоновата Коска   19 – 24   Тунис Сала Ибн Јасин , Сале
(7–11)

5-8 местоУреди

19 јануари 2012
11:00
Камерун   19 – 18   Брег на Слоновата Коска Спортска сала Сале , Сале
(11–11)

19 јануари 2012
15:00
Сенегал   22 – 25   Конго Спортска сала Сале , Сале
(10–13)

ПолуфиналеУреди

19 јануари 2012
12:00
Ангола   39 – 19   DR Congo Сала Ибн Јасин , Сале
(23–9)

19 јануари 2012
14:30
Алжир   24 – 27   Тунис Сала Ибн Јасин , Сале
(10–10)

Натпревар за 9 местоУреди

17 јануари 2012
15:00
Египет   32 – 12   Мароко Сала Ибн Јасин , Сале
(15–8)

Натпревар за 7 местоУреди

20 јануари 2012
11:00
Брег на Слоновата Коска   28 – 21   Сенегал Спортска сала Сале , Сале
(14–8)

Натпревар за 5 местоУреди

20 јануари 2012
13:00
Камерун   22 – 19   Конго Спортска сала Сале , Сале
(11–8)

Натпревар за 3 местоУреди

20 јануари 2012
11:00
DR Congo   33 – 24   Алжир Сала Ибн Јасин , Сале
(14–8)

ФиналеУреди

20 јануари 2012
17:00
Ангола   26 – 24   Тунис Сала Ибн Јасин , Сале
(12–12)

ТабелаУреди

Екипата се квалификува за Светското првенство
Rank Team Record
    Ангола 7–0–0
    Тунис 6–0–1
    DR Congo 3–2–2
4   Алжир 4–0–3
5   Камерун 4–0–3
6   Конго 3–0–4
7   Брег на Слоновата Коска 2–1–4
8   Сенегал 1–0–6
9   Египет 1–1–3
10   Мароко 0–0–5

НаводиУреди

  1. „Preliminary Round“. CAHBOnline. Архивирано од изворникот на 2013-12-11. Посетено на 2013-12-09.
  2. „Results of the draw : 20th Africa Nations Cup for Seniors 2012“. cahbonline.info. 2011-09-24. Архивирано од изворникот на 2011-10-28. Посетено на 2011-09-24.
  3. „Main Round“. CAHBOnline. Архивирано од изворникот на 2013-12-11. Посетено на 2013-12-09.

Надворешни врскиУреди