Олимписки стадион (Лондон)

Олимпискиот стадион (англ. Olympic Stadium) е главниот спортски објект во Летни олимписки игри и параолимпијадата во 2012 во Лондон. Стадионот се наоѓа во подрачјето Стратфорд и има сместивост од 80.000 гледачи. Со ова е трет по големина во Британија, веднаш по Вембли и Твикенем. Подготовките на земјиштето започнале во 2007, а изградбата официјално почнала на 22 мај 2008. Изградбата завршила на 29 март 2011. Стадионот ќе биде и домаќин на Светското првенство во атлетика 2017.[1]

Олимписки стадион (Лондон)
Место
Отворен
Сопственик
Игра
Гледачи
Панорамска слика од внатрешноста на стадионот во Лондон

Обвивка уреди

Градбата е целосно обвиткана со полиестерско-полиетиленско платно, обезбедени од средства на хемиското претпријатие „Dow Chemical“ под услов претпријатието да рекламира на него до 26 јуни 2012.[2]

Постојани корисници уреди

Комитетот за олимписка оставнина едносгласно го избрал ФК Вест Хем Јунајтед за постојан корисник на стадионот.[3] Ова треба да се потврди во блиска иднина.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Лондон ја победи Доха за домаќин на Меѓународното првенство во атлетика во 2017 г. Архивирано на 13 ноември 2011 г. (англиски)
  2. Кортекас, Ванеса. „„Dow Chemical" склучи договор за олимпијадата“. www.ft.com. Посетено на 4 август 2011. (англиски)
  3. „Вест Хем избран за претпочитан траен корисник на Олимпискиот стадион во Лондон“. Bbc.co.uk. 11 февруари 2011. Посетено на 11 февруари 2011. (англиски)

Надворешни врски уреди

Координати: 51°32′19″N 0°00′59″W / 51.53861° СГШ; 0.01639° ЗГД / 51.53861; -0.01639