Меѓународен мечувалски сојуз

меѓународен управен орган на мечувалството

Меѓународен мечувалски сојуз или FIE (француски: Fédération Internationale d'Escrime, англиски: International Fencing Federation) — меѓународен регулативен орган на олимпиското мечувалство. Основана е на 29 ноември 1913 г. во Париз. Денес седиштето се наоѓа во Лозана, Швајцарија. FIE се состои од 135 национални сојузи, признаени од нивните матични олимписки комитети како единствени претставници на таа земја.

Fielogo.gif
Спортмечувалство
Основана29 ноември 1913
Претсетател Русија Алишер Усманов
Број на екипи135
Порталhttp://www.fie.ch/

Прв претседател на FIE бил белгиецот Алберт Фејерик (1913-21). Моменталниот претседател на сојузот е Алишер Усманов од Русија.

Сојузот го организира Светското првенство во мечување и Светскиот мечувалски куп.

Национални сојузиУреди

Во организацијата членуваат 135 национални сојузи.[1]

Африка Америка Азија Европа Океанија

  Алжир
  Бенин
  Боцвана
  Буркина Фасо
  БСК
  Република Конго
  Камерун
  Демократска Република Конго
  Египет
  Габон
  Екваторска Гвинеја
  Гвинеја
  Мали
  Мароко
  Мавританија
  Намибија
  Нигер
  Нигерија
  Сенегал
  Сиера Леоне
  Сомалија
  ЈАР
  Того
  Тунис

  Аргентина
  Аруба
  Белизе
  Барбадос
  Боливија
  Бразил
  Канада
  Чиле
  Колумбија
  Костарика
  Куба
  Курасао
  Доминиканска Република
  Еквадор
  Ел Салвадор
  САД
  Гватемала
  Хондурас
  Американски Девствени Острови
  Мексико
  Никарагва
  Панама
  Парагвај
  Перу
  Порторико
  Уругвај
  Венецуела

  Авганистан
  Саудиска Арабија
  Бангладеш
  Бахреин
  Брунеј
  Камбоџа
  НР Кина
  Јужна Кореја
  ДНР Кореја
  ОАР
  Филипини
  Хонгконг
  Индија
  Индонезија
  Иран
  Ирак
  Јапонија
  Јордан
  Казахстан
  Киргистан
  Кувајт
  Либан
  Макао
  Мјанмар
  Малезија
  Монголија
  Палестинска Самоуправа
  Катар
  Сингапур
  Шри Ланка
  Сирија
  Тајланд
  Кинески Тајпеј
  Таџикистан
  Туркменистан
  Узбекистан
  Виетнам
  Јемен

  Германија
  Ерменија
  Австрија
  Азербејџан
  Белгија
  Белорусија
  Бугарија
  Кипар
  Хрватска
  Данска
  Словачка
  Словенија
  Шпанија
  Естонија
  Финска
  Франција
  Грузија
  Грција
  Унгарија
  Ирска
  Исланд
  Израел
  Италија
  Латвија
  Литванија
  Луксембург
  Македонија
  Малта
  Молдавија
  Монако
  Норвешка
  Холандија
  Полска
  Португалија
  Чешка
  Обединето Кралство
  Романија
  Русија
  Сан Марино
  Србија
  Шведска
  Швајцарија
  Турција
  Украина

  Австралија
  Нов Зеланд

НаводиУреди

  1. Сојузи-членки (англиски)

Надворешни врскиУреди