Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Жупа во Западна Македонија, на планината Стогово.

ИсториjaУреди

 
Спомен-куќата на Али Риза Ефенди во Коџаџик

Во XIX век, селото е дел од Дебарската каза во Отоманската Империја.

ДемографијаУреди

Според податоците од 1873 година, селото имало 500 домаќинства со 218 жители христијани (Македонци) и 865 жители муслимани (Турци).[1]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Коџаџик живееле 1.250 жители, сите Турци.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 275 жители, сите Турци.[3]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[4]

Година 1873 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 1.083[1] 1.250[2] 835 654 110 79 114 201 207 275

РодовиУреди

Коџаџик е турско село.

Според истражувањата од 1954 година, родови во селото се:

  • Стари родови: Ѓулчелер (2 к.), Салолар (4 к.), Топал-Скендерлер (4 к.), Коранлар (1 к.), Ѓулолар (5 к.), Шопелер (2 к.), Шемшилер-Амамџик (3 к.), Бешколар (2 к.), Струњак (1 к.), Дере-Аметлер (1 к.), Караумерлер (1 к.), Торолар (1 к.), Маторолар (13 к.), Есатлар (6 к.), Ѓалолар (3 к.), Голалар (4 к.), Садолар или Шаинлар (6 к.), Ефатлар (2 к.), Чартолар (5 к.), Сератли (3 к.), Вучелер (2 к.), Клаќелер (1 к.), Ајдин-Бајрактар (1 к.), Кумитлар (1 к.), Карафеизолар (1 к.), Голелер (3 к.), Осман-Пеливанлар (1 к.), Карадемирлер (2 к.), Туралар (1 к.), Кара-Адилар (1 к.), Пингалар (3 к.) и Пилелар (9 к.) потекнуваат од најстарите доселеници, кои дошле уште во времето кога овде владеел Скендербег. Нивното потекло е од областа Коња во Турција. Овде се доселиле и сточари Јуруци кои ги паселе овците на планината Стогово. А некои родови возможно е да имаат словенско-македонско потекло.
  • Понови доселеници: Шкодролар (6 к.) доселени се од околината на Скадар во Албанија во 1810 година, дошол прадедото на Ајдин (жив на 83 год. во 1954 година); Шпателер (1 к.) доселени се од некое место Шпат во Албанија во 1850 година; Бургазџилер (1 к.) доселени се од Бургас во Бугарија во 1878 година; Миминовци (1 к.) доселени се од селото Брештани во 1916 година; Миртолар (1 к.) доселени се од селото Горно Елевци во 1936 година.[5]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки локалитети[6]

ЛичностиУреди

Општествени установиУреди

ГалеријаУреди

Администрација и политикаУреди

Редовни настаниУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.176-177.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.261
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Русиќ, Бранислав (1957). Жупа Дебарска. Скопје: Филозофски факултет. 
  6. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди