Петко (Коџаџик)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Петко

Карта

Местоположба 41°26′43″N 20°36′6″E / 41.44528° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.44528; 20.60167
Основни податоци
Место Коџаџик
Општина Центар Жупа
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Петкоархеолошко наоѓалиште во дебарското село Коџаџик. Претставува средновековна населба. Се наоѓа на околу 1 км западно од селото, во приватна нива, каде се наоѓаат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди, тули и многу кршен камен.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069