Аџи Чорме Мемети

археолошко наоѓалиште во Македонија
Аџи Чорме Мехмети

Карта

Местоположба 41°26′43″N 20°36′6″E / 41.44528° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.44528; 20.60167
Основни податоци
Место Коџаџик
Општина Центар Жупа
Тип

 тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Аџи Чорме Мехметиархеолошко наоѓалиште во дебарското село Коџаџик. Претставува тумул од железното време. Се наоѓа на околу 2 км северозападно од селото, каде на конусна височинка се наоѓа тумул со пречник од околу 8 м во основата.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069