Дрмени е село во Општина Ресен.

Дрмени
Дрмени is located in Македонија
Дрмени
Местоположба на Дрмени во Македонија
Координати 41°01′57″N 20°59′54″E / 41.03250° СГШ; 20.99833° ИГД / 41.03250; 20.99833Координати: 41°01′57″N 20°59′54″E / 41.03250° СГШ; 20.99833° ИГД / 41.03250; 20.99833
Регион Горна Преспа
Општина Општина Ресен
Население 416 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 7310
Надм. вис. 842 м
Дрмени на општинската карта
Дрмени во Општина Ресен.svg

Атарот на Дрмени во рамките на општината
Commons-logo.svg Дрмени на Ризницата


Географиja и местоположбаУреди

Дрмени се наога во југозападниот дел од Македонија и е сместено во централниот дел на Преспанската котлина.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 216 жители и 103 домакинства. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 404
Турци 12
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 0

РодовиУреди

Дрмени е македонско-турско село.

 • Македонски родови се: Белешовци, Беќаровци, Бутевци, Волчевци, Вецовци, Гелејчевци, Гошаревци, Гештаковци, Дериволовци, Ѓоревци, Каракотевци, Касовци, Колевци, Липовци, Лавчани (доселени од селото Лавци), Љатевци, Меровци, Рабановци, Таневци, Филиповци, Цуцевци, Шарентрајковци и Шутурковци.
 • Турски родови се: Асановци, Бекташовци, Демирчевци, Иљазовци, Керимовци и Реџовци.[2]

Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1949 година, родови во селото се:

Македонски

 • Староседелци:
 • Доселеници: Вецовци (4 к.) по потекло се од селото Горица во Мала Преспа. Од таму се иселиле во Стење, па по некое време прешле во Дрмени; Таневци (8 к.) доселени се одамна од селото Ѓавато кај Битола; Филиповци (2 к.) доселени се од селото Шурленци; Пепелашовци со Потревци и Јошевци (3 к.) доселени се од селото Шурленци; Папазовци (1 к.) доселени се во 1930тите од селото Скребатно кај Охрид; Крагујаовци или Каракотевци и Клинчаровци (4 к.) доселени се однекаде; Несторовци (23 к.) доселени се одамна однекаде; Чабиловци (1 к.) доселени се од селото Покрвеник; Латовци (2 к.) доселени се од селото Покрвеник; Липовци (3 к.) доселени се од селото Покрвеник; Беќаровци (1 к.) доселени се од Бела Црква; Дериволовци (2 к.) доселени се однекаде; Ѓоревци (10 к.) доселени се од селото Перово, каде припаѓале на родот Иванковци; Лавчани (2 к.) доселени се од селото Лавци; Манговци (3 к.) доселени се од Ресен; Робановци (4 к.) доселени се од Прилеп/прилепско; Бутевци (1 к.) доселени се однекаде; Касовци (3 к.) доселени се однекаде; Питалевци (2 к.) доселени се однекаде; Белоцрквенец (1 к.) доселени се од Бела Црква; Магловци (3 к.) доселени се од селото Перово, таму се род со Царовци; Албанец (1 к.) доселени се во 1936 година од Туминец во Мала Преспа; Ѓорговци со Петковци, Мушаревци и Кондевци (18 к.) доселени се одамна однекаде; Калевци (1 к.) и Ѓештаковци (4 к.) доселени се од селото Туминец.[3]

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Религиски објекти[4]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

Во Дрмени уште одамна се негувал спортот. Како и во останатите села од овој крај така и во Дрмени најпопуларен спорт е Фдбалот. Низ историјата имало повеќе фудбалски тимови а најголем успех постигна Ф.К Дрмени, кој неколку сезони играше во погорните Македонски лиги. Во Дрмени освен фудбалот се негува и одбојката како спорт во кој Дрменици секогаш биле најдобри во својот регион. За жал во последно време овој спорт ја нема популарноста кај младите и полека изумира.

ИселеништвоУреди

Генот кој е застапен кај секој еден човек, а тоа е борбата за подобар живот, бил многу присутен и кај селаните од Дрмени. Не само во минатото туку и сега но со помал интезитет иселеништвото е присутно во овој прекрасен предел од нашата земја. Низ минатото голем бил бројот на луѓе кои во борба за попристоен живот биле приморани да го напуштат својот крај и да заминат далеку од својата родна грутка. Поголемиот дел од нив за секогаш се збогувале со своето село а само мал дел се вратиле да го продолжат остатокот од животот онаму каде што му почнал. Сега, во денешно време, со најновите збиднувања, со развојот на индустријата и други фактори сѐ уште е застапено иселување од селото, но овој пат не во друга земја туку во некој од поголемите градови. Бројот на иселени лица од Дрмени во дијаспората изнесува неколку стотици луге од кои само една четвртина си доаѓаат редовно преку лето.

НаводиУреди

 1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
 2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа. Скопје: Ѓурѓа. 
 3. . Архив МАНУ Фонд „Бранислав Русиќ“, к-2, АЕ 87/. 
 4. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
 5. Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том II, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија. 
 6. Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија. 
 7. Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва. том III, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија. 
 8. Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва. том IV, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија. 
 9. Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва. том IV, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија. 

Надворешни врскиУреди