Општина Центар Жупа

општина во западна Македонија
Општина Центар Жупа

Map of Centar Župa Municipality.svg

Знаме на Општина Центар Жупа Грб на Општина Центар Жупа
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Центар Жупа
Регион Logo of Southwestern Region, Macedonia.svg Југозападен
Површина 107,21 км2
Основана 2004
Службен јазик македонски и турски јазик
Демографија
Население 6.519 жит.
- проценка од 31.12.2016 7.105 жит.
Густина 60,81 жит./км2
Населени места
Народности Македонци и Турци
Самоуправа
Градоначалник Аријан Ибраим
Совет 11 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Центар Жупа, 1258 Центар Жупа
Телефон 046 840-239, 046 840-227
Факс 046 840-353

Општина Центар Жупаопштина во Западна Македонија. Центар на општината е селото Центар Жупа (Вапа). Општината се наоѓа во дебарскиот регион и опфаќа 23 села, од кои некои се сосема раселени.

ГеографијаУреди

 
Поглед на областа Жупа

Општината се наоѓа во Западна Македонија, дел од Југозападниот Регион. Општината се наоѓа во Дебарскиот регион и има вкупна површина од 107,21 км2. На север, исток и запад општината граничи со општината Дебар, а на југ со Струга. Во општината се наоѓа планината Стогово и Дебарското Езеро.

СтопанствоУреди

Главен стопански објект во општината е ХЕЦ „Шпилје“. Населението воглавно се занимава со трговија, сточарство, земјоделство и шумарство. Сепак, добар дел од населението е иселено во страство и приходите кои се испраќаат од иселениците се значајни за економијата на населението.

ДемографијаУреди

 
Карта на Општина Центар Жупа со селските атари.
 
Демографска карта на Општина Центар Жупа со селските атари.

Според пописот на население од 2002 година, општината има вкупно население од 6.519 жители со густина на население од 60,81 жител на километар квадратен. Етничкиот состав на општината бил следниот:[1][2]

Народност Број Постоток
Македонци* 814 12,49 %
Турци* 5.226 80,17%
Албанци* 454 6,96%
останати 25 0,38%
Вероисповед Вкупно
православни 20
муслимани 6.215
католици 4
протестанти 0
останати 60
* Во општината има значаен број Македонци-муслимани кои се изјасниле како Турци, а мал дел и како Албанци, поради различни политичко-религиски причини.
Јазик Вкупно
македонски 953
албански 439
турски 4.880
ромски 0
влашки 1
српски 0
бошњачки 0
останати 25

ИселеништвоУреди

Добар дел од населението е иселено во странски држави. Најголем број од иселените се во Италија, но и во другите европски држави.

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Центар Жупа е Аријан Ибраим од редовите на ДПТ. Тој бил реизбран на локалните избори од 2017 година за втор мандат од четири години.[3] Советот на општина Центар Жупа е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  ДПТ: 4 места
  СДСМ: 3 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 2 места
  ДНЕТ: 1 место
  ДУИ: 1 место

Во склоп на општина Центар Жупа се следниве села: Бајрамовци, Баланци, Брештани, Броштица, Власиќи, Голем Папрадник, Горно Мелничани, Горенци, Долгаш, Долно Мелничани, Евла, Елевци, Житинени, Кочишта, Коџаџик, Мал Папрадник, Новак, Осолница, Оџовци, Пареши, Праленик, Центар Жупа и Црно Боци.

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[4]

Општествени установиУреди

Цркви

ЛичностиУреди

НаводиУреди

  1. Попис на населението во Македонија, 2002
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  3. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.
  4. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  5. 5,0 5,1 „Дебарско-реканска парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2013-06-20. Посетено на 2011-08-02.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди