Општина Центар Жупа

општина во западна Македонија

Општина Центар Жупаопштина во Западна Македонија. Центар на општината е селото Центар Жупа. Општината се наоѓа во дебарскиот регион и опфаќа 23 села, од кои некои се сосема раселени.

Општина Центар Жупа
Општина
Знаме на Општина Центар ЖупаГрб на Општина Центар Жупа
ДржаваМакедонија
СедиштеЦентар Жупа
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникАријан Ибраим
Површина
 • Вкупна107,21 км2 (41,39 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно3.720
 • Густина35/км2 (90/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+046
Регистарски табличкиDB
Мреж. местоmerkezjupa.gov.mk

ГеографијаУреди

 
Поглед на областа Жупа

Општината се наоѓа во Западна Македонија, дел од Југозападниот Регион. Општината се наоѓа во Дебарскиот регион и има вкупна површина од 107,21 км2. На север, исток и запад општината граничи со општината Дебар, а на југ со Струга. Во општината се наоѓа планината Стогово и Дебарското Езеро.

СтопанствоУреди

Главен стопански објект во општината е ХЕЦ „Шпилје“. Населението воглавно се занимава со трговија, сточарство, земјоделство и шумарство. Сепак, добар дел од населението е иселено во странство и приходите кои се испраќаат од иселениците се значајни за економијата на населението.

ДемографијаУреди

 
Карта на Општина Центар Жупа со селските атари.
 
Демографска карта на Општина Центар Жупа со селските атари.

Според пописот на население од 2002 година, општината има вкупно население од 6.519 жители со густина на население од 60,81 жител на километар квадратен. Етничкиот состав на општината бил следниот:[2][3]

Народност Број Постоток
Македонци* 814 12,49 %
Турци* 5.226 80,17%
Албанци* 454 6,96%
останати 25 0,38%
Вероисповед Вкупно
православни 20
муслимани 6.215
католици 4
протестанти 0
останати 60
* Во општината има значаен број Македонци-муслимани кои се изјасниле како Турци, а мал дел и како Албанци, поради различни политичко-религиски причини.
Јазик Вкупно
македонски 953
албански 439
турски 4.880
ромски 0
влашки 1
српски 0
бошњачки 0
останати 25

ИселеништвоУреди

Добар дел од населението е иселено во странски држави. Најголем број од иселените се во Италија, но и во другите европски држави.

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Центар Жупа е Аријан Ибраим од редовите на ДПТ. Тој бил реизбран на локалните избори од 2017 година за втор мандат од четири години.[4] Советот на општина Центар Жупа е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  ДПТ: 4 места
  СДСМ: 3 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 2 места
  ДНЕТ: 1 место
  ДУИ: 1 место

Во склоп на општина Центар Жупа се следниве села: Бајрамовци, Баланци, Брештани, Броштица, Власиќи, Голем Папрадник, Горно Мелничани, Горенци, Долгаш, Долно Мелничани, Евла, Елевци, Житинени, Кочишта, Коџаџик, Мал Папрадник, Новак, Осолница, Оџовци, Пареши, Праленик, Центар Жупа и Црно Боци.

Културни и природни знаменитостиУреди

-Музеј, Меморијален центар на таткото на Мустафа Кемал Ататурк(Али Риза Ефенди) во село Коџаџик
-Летниковци и одморалишта покрај Дебарското езеро во пресек на селата Мал и Голем Папрадик
Археолошки наоѓалишта[5]

Општествени установиУреди

Цркви

ЛичностиУреди

НаводиУреди

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. Попис на населението во Македонија, 2002
  3. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  4. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.
  5. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  6. 6,0 6,1 „Дебарско-реканска парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2013-06-20. Посетено на 2011-08-02.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди