Ѓурумлук (Коџаџик)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ѓурумлук

Карта

Местоположба 41°26′43″N 20°36′6″E / 41.44528° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.44528; 20.60167
Основни податоци
Место Коџаџик
Општина Центар Жупа
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Ѓурумлукархеолошко наоѓалиште во дебарското село Коџаџик. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа североисточно од селото, на оддалеченост од околу 1 км, каде се наоѓаат покривни плочи од гробни конструкции со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069