Адапазари (турски: Adapazarı) е град во северозападна Турција. Главен административен центар е на покраината Сакарија. Градот има околу 283 752 жители (2000). Градот има голема заедница на македонско муслиманско население иселено во 1950-тите и 1960-тите години.

Адапазари
Adapazarı
TR Sakarya asv2021-10 img21 Urban Park.jpg
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Адапазари
  Adapazarı
Управа
Земја  Турција
Географија
Население

ИсторијаУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Администрација и политикаУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 40°47′N 30°24′E / 40.783° СГШ; 30.400° ИГД / 40.783; 30.400