Келица (Коџаџик)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Келица

Карта

Местоположба 41°26′43″N 20°36′6″E / 41.44528° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.44528; 20.60167
Основни податоци
Место Коџаџик
Општина Центар Жупа
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Келицаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Коџаџик. Претставува средновековна населба. Се наоѓа на границата на атарите на селата Новак и Коџаџик, каде се среќаваат грамади од кршен камен и покривни ќерамиди, како и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069