Брег на Принцот Олав

брег на Антарктикот

Брег на Принцот Олав (норвешки: Kronprins Olav Kyst, англиски: Prince Olav Coast) — дел од бреговата линија на Земјата на Кралицата Мод на Антарктикот. Се наоѓа помеѓу источниот пристап кон заливот Лицов-Холм, обележан со брежниот агол 40° ИГД и ледникот Шинан (44° 38' ИГД).

БПО is located in Антарктик
БПО
Местоположба на брегот

Откриен е од капетанот Јалмар Рисер-Ларсен во јануари 1930 г. со авионски прелет од бродот „Норвегија“ и наречен по идниот крал Олав V.[1] На запад од него се наоѓа Брегот на Принцот Харалд.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Prince Olav Coast (Prince Ulaf Coast), Queen Maud Land, Eastern Antarctica, Antarctica“. mindat.org..

  Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Брег на Принцот Олав“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)

Координати: 68°30′S 42°30′E / 68.500° ЈГШ; 42.500° ИГД / -68.500; 42.500