Отвори го главното мени
Сателитска снимка на Ендербиевата Земја (NASA MODIS)

Ендербиевата Земја (англ. Enderby Land) е изададена копнена маса на Антарктика која се протега од Шинановиот Глечер (67°55′S 44°38′E / 67.917° ЈГШ; 44.633° ИГД / -67.917; 44.633) до заливот Вилијам Скорсби (67°24′S 59°34′E / 67.400° ЈГШ; 59.567° ИГД / -67.400; 59.567).

Областа ја открил истражувачот Џон Биско во февруари 1931 во китоловниот брод „Тула“ и наречена по сопствениците на бродот, браќата Ендерби од Лондон, кои ги советувале капетаните ловот на фоки да го дополнуваат со истражување.

На дел од Ендербиевата Земја полага право Австралија, како дел од Австралиската антарктичка територија. Областа ги опфаќа следниве места: Амундсеновиот Залив, Кејсиевиот Залив, Скотовите, Тулските и Неперовите Планини. Највисоки планини на крајбрежниот венец се Мекмастер (2830 м), Елкинс (2300 м), Симпсон (1720 м) и Кодрингтон (1520 м).

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди