Втора фудбалска лига на Македонија 1995/1996

Втората фудбалска лига на Македонија 1995/1996 - 4. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 1995 и завршила во јуни 1996. Во оваа сезона прваци биле Брегалница од Штип и Шкендија од Тетово.[1]

Втора македонска фудбалска лига
Сезона1995/1996
ПрвациШкендија (Запад)
Брегалница (Исток)
1994/95

ЗападУреди

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 1995/96 - Запад
Екипа Град / Село
Варош Прилеп
Гостивар Гостивар
Илинден Скопје
Караорман Струга
Кораб Дебар
Маџари Солидарност Скопје
Напредок Кичево
Новаци Новаци
Преспа Ресен
Работнички Кометал Скопје
Скопје Скопје
Светлост Кукуречани
Тетекс Тетово
Фљамуртари Радолишта
Шкендија Арачиново
Шкендија Тетово

ТабелаУреди

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Пое
1 Шкендија (Т) 30 19 6 5 65 23 +42 63
2 Напредок 30 16 4 10 40 25 +15 52
3 Шкендија (А) 30 14 5 11 51 35 +16 47
4 Маџари Солидарност 30 14 3 13 47 47 0 45
5 Фљамуртари 30 14 3 13 49 51 –2 45
6 Скопје 30 13 5 12 58 48 +10 44
7 Тетекс 30 13 5 12 45 35 +10 44
8 Караорман 30 14 2 14 45 39 +6 44
9 Преспа 30 14 2 14 47 49 –2 44
10 Работнички Кометал 30 11 10 9 45 33 +12 43
11 Новаци 30 13 4 13 39 47 –8 43
12 Светлост 30 12 7 11 41 48 –7 43
13 Кораб 30 13 4 13 50 45 +5 43
14 Гостивар 30 13 2 15 40 50 –10 41
15 Илинден 30 9 5 16 28 57 –29 32
16 Варош 30 4 1 25 24 92 –68 13
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

ИстокУреди

ЕкипиУреди

Екипа Град / Село
Башкими Куманово
Борец Велес
Брегалница Делчево
Брегалница Штип
Вардар Неготино Неготино
Вардарски Богданци
Дојранско Езеро Нов Дојран
Кавадарци Кавадарци
Кожуф Гевгелија
Куманово Куманово
Малеш Берово
Металург Титов Велес
Плачковица Јака Радовиш
Работник Џумајлија Лозово
Турново Турново
Ударник Пирава

ТабелаУреди

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Пое
1 Брегалница (Ш) 30 24 6 0 89 19 +70 78
2 Борец 30 19 4 7 60 33 +27 61
3 Плачковица Јака (–6) 30 16 7 7 47 21 +26 49
4 Малеш 30 14 6 10 39 33 +6 48
5 Брегалница (Д) (–6) 30 15 7 8 44 29 +15 46
6 Металург 30 13 4 13 41 43 –2 43
7 Турново 30 13 3 14 50 44 +6 42
8 Башкими 30 12 6 12 41 37 +4 42
9 Вардар Неготино 30 12 5 13 49 13 +36 41
10 Вардарски 30 12 5 13 43 41 +2 41
11 Куманово 30 11 7 12 58 47 +11 40
12 Дојранско Езеро 30 11 6 13 51 45 +6 39
13 Кожуф 30 11 6 13 29 39 –10 39
14 Работник Џумајлија 30 7 4 19 36 67 –31 25
15 Ударник 30 5 2 23 33 90 –57 17
16 Кавадарци (–3) 30 4 4 22 25 47 –22 13
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Republic of Macedonia 1995/96“. RSSSF.no. Посетено на 26 јануари 2019.

Надворешни врскиУреди