Прва фудбалска лига на Македонија 1996/1997

Првата фудбалска лига на Македонија 1996/1997 - 5. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Силекс ја одбранил првенствената титула, со што ја освоил втората титула по ред.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона1996/1997
ПрвациСилекс
Лига на ШампиониСилекс
Куп на Победниците на КуповитеСлога Југомагнат
УЕФА КупПобеда
Најдобар стрелецВанчо Мицевски
Мирослав Ѓокиќ (16 голови)
1995/96

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 1996/97
Екипа Град Стадион
Балкан БИСИ Скопје Стадион Чаир
Беласица Струмица Стадион Младост
Брегалница Штип Градски стадион Штип
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Рудар Пробиштип Градски стадион Пробиштип
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово

ТабелаУреди

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор При Дад Раз Пое Пласмани или испаѓање
1 Силекс 26 19 5 2 83 22 +61 62 Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Победа 26 17 3 6 60 27 +33 54 УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Слога Југомагнат 26 13 7 6 36 25 +14 46 Куп на Победниците на Куповите - квалификациска рунда
4 Вардар 26 11 10 5 32 15 +17 401
5 Саса 26 10 7 9 36 36 +5 37
6 Брегалница 26 10 5 11 28 35 -7 35
7 Македонија Ѓорче Петров 26 10 4 12 40 29 +11 34
8 Балкан БИСИ 26 8 9 9 30 24 +6 33
9 Пелистер 26 9 6 11 37 34 +3 33
10 Беласица 26 9 6 11 30 41 -11 33
11 Тиквеш 26 8 8 10 31 39 -8 32
12 Цементарница 55 26 8 5 13 33 37 -7 29
13 Шкендија 26 8 5 13 27 49 -22 29 Отпаѓање во
Втората фудбалска лига на Македонија
14 Рудар 26 1 2 23 15 105 -90 5

НАТ = Одиграни натпревари; ПОБ = Победи; НЕР = Нерешени; ПОР = Порази; ПОС = Постигнати голови; ПРИ = Примени голови; РАЗ = Гол разлика; ПОЕ = Поени
1 На Вардар му биле одземени три поени и бил казнет со 48 000 германски марки поради внесување на терен суспендиран играч во првото коло против Слога Југомагнат.

Извор: macedonianfootball.com

РезултатиУреди

Дома-Гости БАЛ БЕЛ БРЕ ЦЕМ МАК ПЕЛ ПОБ РУД САС ШКЕ СИЛ СЛО ТИК ВАР
Балкан БИСИ 4:1 3:0 2:0 2:1 2:2 1:2 2:1 0:0 0:0 4:1 1:0 2:4 0:0
Беласица 2:1 1:1 3:1 1:0 1:1 1:2 4:0 1:0 3:0 0:0 1:1 1:1 1:0
Брегалница Штип 2:1 2:1 2:0 2:1 1:0 0:1 8:0 0:0 3:0 1:1 0:2 1:0 1:1
Цементарница 55 1:1 1:0 2:0 1:1 1:2 1:3 3:2 1:0 3:1 2:4 0:0 3:1 0:1
Македонија Ѓорче Петров 1:1 0:1 2:0 3:1 3:0 3:1 7:0 2:0 2:0 1:2 2:2 3:0 0:0
Пелистер 0:3 4:1 2:0 0:2 2:0 0:1 4:1 3:1 0:0 0:0 1:1 3:0 1:0
Победа 1:0 5:1 2:1 3:1 1:2 1:0 1:0 5:1 9:2 2:3 6:0 3:1 1:2
Рудар 0:0 0:4 3:0* 0:3 1:2 2:7 0:1 1:5 1:1 0:4 0:3 1:7 0:1
Саса 2:0 4:0 2:0 2:0 1:0 3:2 2:2 6:0 2:0 0:0 0:2 1:0 0:0
Шкендија 2:1 1:0 1:2 2:1 1:0 2:1 0:1 3:0 2:0 1:4 2:0 2:2 1:1
Силекс 2:0 7:2 3:0 2:1 4:1 5:0 2:0 17:1 6:2 6:2 2:0 0:0 1:0
Слога Југомагнат 0:0 2:1 1:2 2:2 1:0 2:1 1:0 7:1 2:0 2:0 2:1 6:1 3:0*
Тиквеш 0:0 0:0 3:1 1:0 2:1 2:0 1:1 4:0 1:1 1:0 1:3 0:0 0:2
Вардар 1:0 3:0 0:0 1:1 3:0 0:0 0:0 7:0 1:1 3:1 0:3* 1:0 4:0

* Службено доделен

Најдобри стрелциУреди

Играч Екипа Голови
  Ванчо Мицевски
Силекс
16
  Мирослав Ѓокиќ
Силекс

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди