Алекс Родриго Дијас да Коста

Алекс Родриго Дијас да Коста, познат како Алекс (роден на 17 јуни 1982 година) — поранешен бразилски професионален фудбалер кој играл како централен бек. Тој бил познат по својата физичка сила и моќта на неговиот удар, поради што ги добил прекарите „Тенк“ [3] и Кањао да Вила. [4]

Алекс
Алекс во дресот на Челси во 2010 година
Лични податоци
Полно име Алекс Родриго Дијас да Коста[1]
Роден на 17 јуни 1982.(1982-06-17)(41 г.)[2]
Роден во Нитерој, Бразил
Висина 1.88 м[2]
Позиција одбрана
Младинска кариера
2000–2001 Јувентус
2002 Сантос
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2004 Сантос Сантос 78 (14)
2004–2012 Челси Челси 86 (7)
2004–2007ПСВ ПСВ (п) 84 (11)
2012–2014 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 70 (6)
2014–2016 Милан Милан 46 (4)
Вкупно 361 (42)
Репрезентација
2003–2004 Бразил 23 13 (2)
2002–2011 Бразил 17 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Откако бил купен од клубот од Премиер лигата Челси во 2004 година, Алекс бил позајмен на холандскиот тим ПСВ и со нив освоил 3 титули во Ередивиси. Алекс конечно се приклучил на тимот на Челси во летото 2007 година по три години поминати во Холандија. [5] Во своето време во Челси, тој го освоил ФА Купот во 2009 година и двојната Лига и ФА Купот во 2010 година, а стигнал до финалето на Лигата на шампионите на во 2008 година. Тој му се приклучил на Париз Сен Жермен за 4,2 милиони фунти во јануари 2012 година и двапати ја освоил Лига 1 со клубот, преселувајќи се во Милан по истекот на неговиот договор во 2014 година и се пензионирал две години подоцна.

Алекс настапил 17 пати за Бразил помеѓу 2003 и 2008 година, освојувајќи ја Копа Америка во 2007 година и завршувајќи како вицешампион на Златниот куп на КОНКАКАФ во 2003 година.

Клупска кариера уреди

Сантос уреди

Алекс ја започнал својата кариера во бразилски Сантос, дебитирајќи го првиот тим во 2002 година, пред подоцна да стане дел од централните столбови на клубот. Алекс го направил своето деби во професионалната лига во ремито од 1-1 против Флуминенсе. Помалку од еден месец по неговото деби, Алекс го постигнал својот прв гол за клубот во натпреварот против Васко де Гама на 18 септември 2002 година. По повеќекратните импресивни настапи, Алекс го обезбедил своето место во редовниот стартен состав на тимот. Во својата прва играчка сезона, во 2002 година, Сантос ја освоил титулата во Серија А.

Во сезоната 2003, Алекс учествувал на 34 натпревари и, иако играл одбрана, успеал да постигне девет гола. Исто така во 2003 година, Алекс му помогнал на Сантос да стигне до финалето на Копа Либертадорес, каде Сантос загубил со вкупни 5-1 против аргентинската екипа Бока Јуниорс. Во реваншот од финалето на Копа Либертадорес, Алекс го постигнал единствениот гол за Сантос во поразот од 3–1.

ПСВ уреди

 
Алекс за ПСВ во 2007 година

Алекс потпишал за англискиот премиерлигаш Челси во 2004 година по препорака на Пијет де Висер, но поради потенцијалните проблеми со добивањето работна дозвола, тој бил позајмен во холандскиот клуб од Ередивизија, ПСВ. [6]

Според заедничкиот договор, Челси имал откупна клаузула од 1 милион евра. Алекс на крајот играл три години во ПСВ, носејќи го дресот со број 4 за клубот од Ајндховен. Додека играл за ПСВ, тој се здобил со прекарот „Тенк“ поради неговите слободни топовски удари и неговиот силен физички раст. [3]

Тој официјално му се приклучил на ПСВ во сезоната 2004-05, помагајќи му на клубот да ја освои домашната двојна круна и во првенството на Ередивизие и во холандскиот куп таа година. Во Лигата на шампионите, Алекс одиграл клучна улога во тимот на ПСВ кој бил елиминиран во полуфиналето против Милан на гостински голови (ПСВ го добил својот домашен натпревар со 3–1, но претходно загубил со 0–2 на Сан Сиро). Тимот ги елиминирал Монако и Олимпик Лион на патот до полуфиналето.

Алекс го освоил второто по ред првенство во холандската лига во сезоната 2005-06 со ПСВ. Челси не го отповикал Алекс, иако Пијет де Висер и шефот на извидништвото на Челси Франк Арнесен препорачале Алекс да биде донесен за да ги реши одбранбените проблеми на клубот. [7] Наместо тоа, менаџерот на Челси Жозе Мурињо инсистирал на потписот на Калид Булахруз на местото на Алекс. [7] Затоа, Алекс останал трета сезона во ПСВ на позајмица во 2006-07 година. Тој ја освоил третата по ред титула во Ередивизија со ПСВ, по драматичниот финиш на сезоната во последниот ден во кој ПСВ сензационално ги победил и Ајакс и АЗ. Алекс постигнал гол во првата нокаут рунда во Лигата на шампионите на УЕФА против Арсенал за двата тима во второто полувреме, со автогол покрај сопствениот голман Хеурељо Гомеш, но компензирајќи за тоа со бурен гол со глава на осум минути до крајот на натпреварот и обезбедување на ПСВ пласман во четврт-финалето. [8] Сепак, тој подоцна бил повреден и не одиграл никаков удел во четвртфиналето на ПСВ во Лигата на шампионите против Ливерпул, кое ПСВ го загубил со вкупни 4–0. [9]

Челси уреди

2007–08 уреди

 
Алекс во дресот наЧелси во 2008 година

Во интервју за холандскиот весник De Telegraaf, Алекс потврдил дека Челси е во процес да добие работна дозвола и дека можностите тој да се приклучи на Челси следната сезона се многу големи. [10] Алекс подоцна потврдил дека Челси речиси го завршил процесот за добивање на работна дозвола и дека тој ќе ја започне сезоната како играч на Челси.

Алекс добил работна дозвола на 2 август 2007 година и го завршил својот трансфер во Челси откако се согласил со личните услови и ги поминал медицинските прегледи, каде потоа потпишал тригодишен договор со лондонскиот клуб.

На 14 август 2007 година, Алекс бил претставен на англиските медиуми на прес-конференција со менаџерот Жозе Мурињо, каде што му бил даден дресот со број 33. Тој го имал своето деби на 19 август кога влегол како замена за Флорен Малуда против Ливерпул во 85. минута, при резултат од 1–1. Тој исто така играл во поразот од 0-2 на гостувањето кај Астон Вила и победата од 4-0 над Хал Сити во Лига Купот. [11]

Алекс го постигнал својот прв гол за Челзи на 20 октомври 2007 година, слободен удар од 30 јарди против Мидлсброу. [12] Тој постигнал гол од уште еден слободен удар на 28 ноември во натпреварот од Лигата на шампионите против Розенборг БК. [13] Потоа постигнал гол во ремито на Челси со Астон Вила 4–4, постигнувајќи го својот прв гол на Стемфорд Бриџ преку додавање на Андриј Шевченко, со што неговиот биланс за сезоната достигнал три гола. [14]

2008–09 уреди

Алекс уживаше во својата најдолга магија во првиот тим за време на сезоната 2008-09. Нему му била дадена шанса поради тоа што редовниот стартер Рикардо Карваљо бил повреден во долги периоди од кампањата. Тој го постигнал 1.000-тиот гол на Челси во Премиер лигата против Сандерленд на 1 ноември 2008 година. [15] Алекс го започнувал секој натпревар за Челси под водство на Гус Хидинк, кој го водел Алекс во ПСВ, а исто така постигнал гол во победата во четвртфиналето на ФА Купот на гостувањето кај Ковентри Сити. [16]

Во реваншот од четвртфиналето на Лигата на шампионите на Стемфорд Бриџ против Ливерпул, Алекс постигнал гол од слободен удар од 30 јарди и го израмнил резултатот на 2-2. Натпреварот на крајот завршил 4-4 и Челси победил со вкупни 7-5, [17] но Челси бил неславно елиминиран од Барселона во полуфиналето. [18] На 10 мај, Алекс постигнал гол со глава во победата на Челси од 4-1 во Премиер лигата над Арсенал од слободен удар на Дидие Дрогба. [19]

2009–10 уреди

Алекс го одиграл својот прв претсезонски натпревар против Милан во Светскиот фудбалски предизвик. [20]

На 13 октомври 2009 година, Алекс потпишал нов четиригодишен договор со Челси, задржувајќи го на Стемфорд Бриџ до летото 2013 година. [21]

Алекс го пропуштил почетокот на сезоната, откако се здобил со повреда на препоните на 15 август 2009 година. [22] Тој го започнал својот прв натпревар во сезоната во натпревар од Лига Купот против Болтон Вондерерс на 28 октомври 2009 година, играјќи ги цели 90 минути. Тој го направил својот прв старт на сезоната во Премиер лигата против Портсмут на 16 декември 2009 година. [23]

На 13 март 2010 година, тој го постигнал својот прв гол во сезоната на Стемфорд Бриџ, давајќи му водство на Челси во победата од 4-1 во лигата над Вест Хем Јунајтед. [24]

2010–11 уреди

 
Алекс (лево) играјќи за Челси во 2010 година

Во светлината на заминувањето на Рикардо Карваљо во Реал Мадрид, Алекс ја започнал сезоната 2010-11 како прв избор на централен бек за Челси, заедно со Џон Тери. На 3 октомври 2010 година, тој постигнал гол од слободен удар од 25 јарди во победата од 2-0 над Арсенал на Стемфорд Бриџ. На 5 октомври, тој отсуствувал три недели од терените откако заработил повреда на бутот во последната фаза од неделната победа од 2-0 над Арсенал, а потоа се повлекол од репрезентацијата на Бразил за пријателските натпревари против Иран и Украина. [25] Алекс се вратил со Челси на 30 октомври 2010 година и одиграл 90 минути против Блекбурн Роверс во победата од 2–1. На 1 декември 2010 година, Алекс доживеал повреда на коленото и бил надвор од терените околу три месеци. За време на рехабилитацијата на неговата повреда, менаџерот Карло Анчелоти размислувал да потпише со нов дефанзивец доколку Алекс не се опорави од операцијата на коленото пред крајот на јануари, и Алекс не успеал да го стори тоа и Челси продолжил со ангажирањето на Давид Луис од Бенфика. [26] До средината на март 2011 година, Алекс се вратил на тренинзите со првиот тим. [27]

Откако се опорави од повредата, Алекс се вратил на терените на 9 април 2011 година во мечот против Виган Атлетик во победата од 1–0, каде влегол во игра наместо Пауло Фереира во 75. минута. На 8 мај 2011 година, на Давид Луис направил грешка против Манчестер Јунајтед во решавачкиот меч за сезоната а Алекс се вратил во стартниот состав, започнувајќи да игра цели 90 минути следниот натпревар против Њукасл Јунајтед на Стемфорд Бриџ на 15 мај 2011 година, каде што постигнал гол со глава во 82-та минута во ремито 2-2. Во последниот првенствен натпревар од сезоната против Евертон, Алекс го започнал натпреварот заедно со Џон Тери, но бил заменет во 70 минути за Фереира во нивниот пораз од 1–0 на Гудисон Парк. На крајот на кампањата, Алекс забележал 20 настапи и постигнал 2 гола во сите натпреварувања.

2011–12 уреди

Во летниот преоден рок, Алекс бил побаран од локалниот ривал Арсенал. [28] На 20 август 2011 година, на домашен натпревар против Вест Бромвич Албион, грешка во одбраната на Алекс му дозволило на напаѓачот Шејн Лонг да постигне гол четири минути по натпреварот. На крајот, сепак, Челси победил со 2-1. На 21 септември 2011 година, во натпреварот од Лига Купот против Фулам, Алекс добил директен црвен картон во 49. минута по прекршокот над Керим Фреи, кој исто така резултирал со казна. Пајтим Касами, сепак, го промашил пеналот на Фулам откако неговиот удар го одбранил резервниот голман Рос Турнбул. На крајот, Челси подоцна победил со 4-3 на пенали пласирајќи се во следната рунда. [29] Во ноември 2011 година, Алекс го направил својот последен настап за Челси во Лига купот во четвртфиналето против Ливерпул, кое Челси го загубил со 2–0. Тој го започнал натпреварот, но играл со рака во шеснаесетникот, што Турнбул повторно го одбранил пеналот од Енди Керол.

На 3 декември 2011 година, Алекс поднел барање за трансфер, кој бил прифатен. [30] Тој бил предмет на понуда од Квинс Парк Ренџерс во првата трансфер активност под нивниот нов менаџер Марк Хјуз. Потегот, сепак, пропаднал откако двете страни, наводно, не ги договориле личните услови; КПР не можел да одговори на неговите барања за плата и Алекс изјавил дека не сака да остане во Англија. [31] [32]

Париз Сен Жермен уреди

 
Алекс во дресот на Париз Сен Жермен во 2012 година

На 27 јануари 2012 година, Алекс му се придружил на Париз Сен Жермен за 4,2 милиони фунти [33] за повторно да се обедини со својот поранешен менаџер Карло Анчелоти. На неговиот потег, тој јавно изјавил дека причината за тоа е тоа што менаџерот на Челси, Андре Вилаш-Боаш не му дал доволно време за игра во клубот. [34] Тој го добил дресот со број 13, слободен по заминувањето на Сами Траоре.

На 12 февруари 2012 година, Алекс го направил своето деби за ПСЖ во ремито 0-0 против Ница, каде што го направил својот прв старт пред да излезе за Кристоф Жале на полувремето. Следната недела, на 19 февруари 2012 година, Алекс постигнал гол од 30 јарди од слободен удар, негов прв гол за ПСЖ, против Монпелје во комбинација од слободен удар со сонародникот Нене, при резултат 2–2. На 8 април 2012 година, Алекс го постигнал победничкиот гол во 61. минута во победата од 2–1 над Олимпик од Марсеј. На 6 ноември 2012 година, во натпревар од Лигата на шампионите против Динамо Загреб, Алекс го постигнал првиот гол на натпреварот, полу-волеј кој го избегнал дострелот на голманот на Динамо, Иван Келава по 16 минути.

На 3 август 2013 година, Алекс го постигнал победничкиот гол со последниот удар од натпреварот во поразот на ПСЖ од Бордо со 2-1 на Трофејот на шампионите на Стад д'Ангондже во Либревил, Габон. [35]

Милан уреди

На 5 јуни 2014 година, Алекс потпишал за Милан преку слободен трансфер кога неговиот договор со ПСЖ истекол. [36] Тој го направил своето натпреварувачко деби на 31 август во нивниот прв натпревар од новата сезона во Серија А, во победата од 3–1 на домашен терен над Лацио во кој го одбил ударот на Антонио Кандрева во сопствената мрежа. [37] Алекс го постигнал својот прв гол на Милан во поразот од Сасуоло со 3–2 на 17 мај 2015 година. На 31 јануари 2016 година, Алекс постигнал гол со глава во Дерби дела Мадонина. [38]

На 25 мај 2016 година, сопственикот на клубот Силвио Берлускони го објавил своето заминување, заедно со оние на Филип Мексес, Кевин-Принс Боатенг и Марио Балотели. [39]

Во декември 2016 година, Алекс го објавил своето пензионирање како играч. [40]

Меѓународна кариера уреди

Алекс го направил своето деби за Бразил на 17 јули 2003 година против Мексико во 2003 година во КОНКАКАФ Голд купот. Иако на турнирот играл под репрезентацијата на Бразил до 23 години, турнирот бил целосно меѓународен, па оттука и целосно признаена од ФИФА. [41]

Тој бил занемарен за тимот за Светското првенство во ФИФА 2006 година. Сепак, по Светското првенство, тој заработил редовни прозивки кај новиот селектор Дунга. Тој бил член на репрезентацијата на Бразил која ја освоила Копа Америка во 2007 година во победата од 3-0 над големиот ривал Аргентина во финалето. Тој бил исфрлен од бразилскиот тим за Купот на конфедерации во 2009 година поради повреда.

На 11 мај, тој бил повикан во тимот на Светското првенство 2010 како еден од седумте резервни играчи. [42]

Статистика уреди

Клупска уреди

Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален Куп Лига Куп Континантален Останато Вкупно
Лига Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Сантос 2002[43] Серие А 25 3 25 3
2003[43] Серие А 40 10 40 10
2004[43] Серие А 13 1 13 1
Вкупно 78 14 78 14
ПСВ (п) 2004–05[43] Ередивиси 27 3 13[б 1] 2 40 5
2005–06[43] Ередивиси 28 2 7 0 35 2
2006–07[43] Ередивиси 29 6 8 2 37 8
Вкупно 84 11 28 4 112 15
Челси 2007-08 Премиер лига 28 2 2 0 3 0 6 1 39 3
2008-09 Премиер лига 24 2 6 1 2 0 9 1 41 4
2009-10 Премиер лига 16 1 6 0 1 0 2 1 0 0 25 1
2010-11 Премиер лига 15 2 0 0 1 0 4 0 20 2
2011-12 Премиер лига 3 0 0 0 3 0 3 0 9 0
Вкупно 86 7 14 1 10 0 24 3 0 0 134 11
ПСЖ 2011-12[44] Лига 1 15 2 1 0 0 0 16 2
2012-13[44] Лига 1 24 2 1 0 0 0 9 2 34 3
2013-14[44] Лига 1 31 2 1 0 2 0 7 0 1 1 42 3
Вкупно 70 6 3 0 2 0 16 2 1 1 92 9
Милан 2014–15[44] Серија А 21 1 2 0 23 1
2015–16[44] Серија А 25 3 0 0 25 3
Вкупно 46 4 2 0 48 4
Вкупно 364 42 19 1 12 0 68 9 2 1 465 53

Меѓународна уреди

Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација Година Настапи
Бразил [45] [46] [47] [48] [49] [50] 2003 5 0
2004 0 0
2005 0 0
2006 0 0
2007 9 0
2008 3 0
2012 0 0

Почести уреди

Сантос

 • Бразилска Серија А: 2002, 2004 година

ПСВ

[ Потребен е цитат ]

Челси

Париз Сен Жермен

Бразил


Индивидуални

 • Бола де Прата: 2002, [54] 2003 [55]

Наводи уреди

 1. „Comunicato Ufficiale N. 210“ [Official Press Release No. 210] (PDF) (италијански). Lega Serie A. 22 April 2016. стр. 2. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-07-12. Посетено на 29 May 2021.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Alex: Overview“. Premier League. Посетено на 29 May 2021.
 3. 3,0 3,1 „De Tank rolt naar Chelsea“ (холандски). DePers.nl. 16 July 2007. Архивирано од изворникот на 11 September 2007. Посетено на 15 October 2010.
 4. „Central Alex chega a custo zero para reforçar o F. C. Porto Leia mais: Central Alex chega a custo zero para reforçar o F. C. Porto [Cente-back Alex joins FC Porto for free]“. Jornal de Notícias (португалски). Посетено на 20 December 2016.
 5. „Chelsea target Alex earns permit“. BBC Sport. 2 August 2007. Посетено на 2 August 2007.
 6. „Piet De Visser – Internationaal Voetbalscout“. PSVZone. Архивирано од изворникот на 30 June 2006. Посетено на 10 December 2006.
 7. 7,0 7,1 Matt Hughes (15 January 2007). 'Special One' has suffered a power cut“. The Times. London. Архивирано од изворникот на 4 June 2011. Посетено на 17 January 2007.
 8. „Arsenal 1–1 PSV (agg 1–2)“. BBC Sport. 7 March 2007. Архивирано од изворникот на 8 March 2007. Посетено на 9 March 2007.
 9. „Alex gets Brazilian doctor's help“. BBC Sport. 15 March 2007. Посетено на 5 November 2019.
 10. „Alex set on Chelsea move“. Sky Sports. Посетено на 6 July 2014.
 11. „Liverpool 1–1 Chelsea“. BBC Sport. 19 August 2007. Посетено на 19 August 2007.
 12. „Middlesbrough 0-2 Chelsea“. BBC Sport. 20 October 2007. Посетено на 6 March 2014.
 13. „Rosenborg 0–4 Chelsea“. BBC Sport. 28 November 2007. Посетено на 23 April 2010.
 14. „Chelsea 4-4 Aston Villa“. BBC Sport. 26 December 2007. Посетено на 6 March 2014.
 15. „Chelsea 5-0 Sunderland“. BBC Sport. 1 November 2008. Посетено на 6 March 2014.
 16. „Coventry City 0-2 Chelsea“. BBC Sport. 7 March 2009. Посетено на 6 March 2014.
 17. „Chelsea 4–4 Liverpool (agg: 7–5)“. BBC Sport. 14 April 2009. Посетено на 23 April 2010.
 18. „Chelsea 1–1 Barcelona (agg 1–1)“. BBC Sport. 6 May 2009. Посетено на 23 April 2010.
 19. „Arsenal 1–4 Chelsea“. BBC Sport. 10 May 2009. Посетено на 23 April 2010.
 20. „Brazil – Alex Rodrigo Dias da Costa – Profile“. Soccerway. Архивирано од изворникот на 6 June 2010. Посетено на 18 May 2010.
 21. „Alex Signs New Chelsea Contract“. BBC Sport. 13 October 2009. Посетено на 1 January 2010.
 22. „Premier League Preview: Fulham – Chelsea“. Goal.com. 22 August 2010. Архивирано од изворникот на 2018-12-01. Посетено на 18 May 2010.
 23. „Chelsea 2–1 Portsmouth: Frank Lampard Late Penalty Denies Pompey“. Goal.com. 16 December 2009. Архивирано од изворникот на 2018-12-02. Посетено на 18 May 2010.
 24. „Chelsea 4–1 West Ham“. BBC Sport. 13 March 2010. Архивирано од изворникот на 22 March 2010. Посетено на 23 April 2010.
 25. Phil McNulty (3 October 2010). „Chelsea 2–0 Arsenal“. BBC Sport. Архивирано од изворникот на 4 October 2010. Посетено на 3 October 2010.
 26. „Carlo eyes January buy“. Sky Sports. 27 December 2010. Посетено на 12 May 2012.
 27. „Alex set for Chelsea return“. Sky Sports. 15 March 2011. Посетено на 12 May 2012.
 28. „Arsenal eyeing Alex“. Sky Sports. 29 August 2011. Посетено на 12 May 2012.
 29. „Chelsea 0-0 Fulham (4-3 pens)“. BBC Sport. 21 September 2011. Посетено на 21 September 2020.
 30. „NEWSFLASH: ANELKA AND ALEX CAN GO“. Chelsea F.C. 3 December 2011. Архивирано од изворникот на 11 June 2014. Посетено на 6 July 2014.
 31. „Alex wishes to join PSG“. Sky Sports. 26 January 2011. Посетено на 12 May 2012.
 32. „Alex transfer from Chelsea to QPR falls through“. The Independent. 24 January 2012. Архивирано од изворникот на 2012-01-26. Посетено на 12 May 2012.
 33. „Alex completes £4.2m move from Chelsea to Paris Saint-Germain“. BBC Sport. 27 January 2012. Посетено на 6 February 2012.
 34. Doyle, Mark (27 January 2012). „Official: Paris Saint-Germain sign Alex from Chelsea“. goal.com. Посетено на 21 September 2020.
 35. „Blanc wins first trophy with PSG“. ESPN FC. 4 August 2013. Посетено на 4 August 2013.
 36. „Brazilian defender Alex leaves PSG for A.C. Milan“. Eurosport. 5 June 2014. Посетено на 21 September 2020.
 37. „A.C. Milan 3-1 Lazio: Inzaghi era starts with a bang“. Goal.com. 31 August 2014. Посетено на 31 August 2014.
 38. „milan-v-internazionale-serie-a-live“. The Guardian. 31 January 2016. Посетено на 31 January 2016.
 39. „A.C. Milan departures“. football-italia.com. 17 June 2016. Посетено на 17 June 2016.
 40. „Velho alvo do Santos no mercado, zagueiro Alex decide se aposentar [Former Santos target Alex has decided to retire]“. Globo Esporte. Посетено на 18 December 2016.
 41. „Futebol – The Foreign Legion“. ofutebol.com. Архивирано од изворникот на 27 September 2007. Посетено на 20 August 2007.
 42. „Comissão técnica da Seleção Brasileira divulga a lista complementar enviada à FIFA“. CBF.com.br (португалски). 11 May 2010. Архивирано од изворникот на 15 May 2010. Посетено на 12 May 2010.
 43. 43,0 43,1 43,2 43,3 43,4 43,5 „A.C. Milan profile“. A.C. Milan. Архивирано од изворникот на 4 January 2015. Посетено на 14 January 2015.
 44. 44,0 44,1 44,2 44,3 44,4 „Soccerway profile“. Soccerway. Посетено на 14 January 2015.
 45. Seleção Brasileira (Brazilian National Team) 2002–2003.
 46. Seleção Brasileira (Brazilian National Team) 2004–2005.
 47. Seleção Brasileira (Brazilian National Team) 2006–2007.
 48. Seleção Brasileira (Brazilian National Team) 2008–2009.
 49. Seleção Brasileira Restritiva (Brazilian National Restrictive Team) 2000–2003.
 50. Seleção Brasileira Restritiva (Brazilian National Restrictive Team) 2004–2008.
 51. Bevan, Chris (30 May 2009). „Chelsea 2–1 Everton“. BBC Sport. Посетено на 29 May 2021.
 52. McNulty, Phil (15 May 2010). „Chelsea 1–0 Portsmouth“. BBC Sport. Посетено на 29 May 2021.
 53. McNulty, Phil (9 August 2009). „Chelsea 2–2 Man Utd“. BBC Sport. Посетено на 29 May 2021.
 54. „Bola de Prata Placar 2002“. VEJA. Архивирано од изворникот на 2018-12-01. Посетено на 1 December 2018.
 55. „Bola de Prata Placar 2003“. VEJA. Архивирано од изворникот на 2018-12-01. Посетено на 1 December 2018.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.