Розенборг БК

Розенборг БК е норвешки фудбалски клуб од градот Трондхејм, и моментално се натпреварува во Норвешката Премиер лига. Со вкупно освоени 22 национални првенства и 9 норвешки купа, Розенборг е најуспешен фудбалски клуб во Норвешка. Тие освоиле дури 13 титули првак на Норвешка едно подруго, а повеќе титули по ред од нив има само латвијскиот клуб Сконто Рига - 14.

Розенборг
Целосно имеРозенборг Балклуб
Прекаритроилонган
Основан19 мај 1917 како Одд
СтадионЛеркендал, Трондхејм
(Капацитет: 36.310)
ПретседателИвар Котенг
МенаџерНорвешка Пер Јоар Хансен
ЛигаНорвешка Премиер лига
2020Премиер Лига, 4-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Розенборг бил основан како Одд на 19 мај 1917 година. Својте домашни натпревари тимот ги игра на стадионот Леркендал, кој има капацитет од 21,166 места.

ТитулиУреди

ДомашниУреди

  • Норвешки шампион (26)  : 1967., 1969., 1971., 1985., 1988., 1990., 1992., 1993., 1994., 1995., 1996., 1997., 1998., 1999., 2000., 2001., 2002., 2003., 2004., 2006., 2009., 2010, 2015, 2016, 2017, 2018.

Вицешампиони (5): 1968., 1970., 1973., 1989., 1991.

Финалисти (5): 1967., 1972., 1973., 1991., 1998.

ЕвропскиУреди

ИграчиУреди

Моментален СоставУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Даниел Ерлунд
2   ОД Кристијан Гамбоа
3   ОД Микаел Дорсин (Кап.)
4   ОД Торе Региниусен
5   ОД Пер Вернер Ренинг
7   СР Мајк Јенсен
8   СР Мортен Гамст Педерсен
9   НП Рику Риски
10   СР Џон Чибуике
11   НП Тобијас Микелсен
12   СР Александер Лунд Хансен
Бр. Позиција Играч
14   НП Ники Биле Нилсен
15   НП Александер Седерлунд
16   ОД Јерген Скјелвик
18   СР Даниел Бернтсен
20   СР Оле Кристијан Селнес
21   СР Фредерик Мидтсјо
22   СР Јонас Свенсон
23   НП Пал Андре Хеланд
24   ОД Стефан Страндберг
30   ГМ Ларс Субхауг
42   СР Микел Дискеруд

Надворешни врскиУреди