Херта Берлин (германски: Hertha BSC) — германски фудбалски клуб од главниот град Берлин. Херта ги игра своите натпревари на Олимпискиот стадион во Берлин, со капацитет од 74.500 гледачи.[1]

Логото на ФК Херта Берлин од 2012 година

Историја уреди

Херта е име на германската божица на плодноста, но митологијата не била во мислите на четворицата основачи на најпопуларниот берлински клуб. Тие на 25 јули 1892 година .се упатиле на патот до бродот Херта. Оџакот на Херти бил обоен со сини и бели ленти, кои ги определиле идните дресови.[2]

БФЦ Херта 92 имала добри резултати од самиот почеток, а во 1905 година го освоила првото првенство во главниот град. Иако резултатите биле добри, финансиската состојба не била. Затоа следи спојување со богатиот БСЦ Берлин во БСЦ Херта во 1920 година година ја довела потребната стабилност. И наскоро, резултатите достигнале ново ниво.

Дваесеттите биле просперитетни за либералниот Берлин, клубот го следел тоа на соодветен начин, влегувајќи во шест последователни финалиња на германското првенство. За жал на навивачите, само последните две финалиња биле освоени во 1930 година и 1931 година година. Херој на навивачите во тоа време биле Хано Зобек, најпопуларниот берлински играч на сите времиња.

Пристигнувањето на нацистите на власт бил тежок удар за космополитанскиот главен град, па така Херта паднала во криза од која излегла само во доцните 50-ти . На почетокот на таа деценија, група играчи избегале од Дрезден до Западен Берлин, откако клубовите од Источна Германија не сакале да играат со Херта. Во тоа време, било развиено големо соперништво со тенис Борусија (оживеан на момент пред неколку години кога ТБ влегла во другата Бундеслига и се состанале со Херт во купот .

Како шампион Херта влегла во Бундеслигата во 1963 година, но таа била истерана две години подоцна поради кршење на правилата за платите. Пред тоа, клубот морал да се соочи со тежок проблем. Нивниот стар стадион "Плумпе" се наоѓа северно од центарот на градот. Линијата на поделба се приближувала кон стадионот и го преминала јадрото на навивачите на Херта. Кога била 1961 година Берлинскиот ѕид бил подигнат, навивачите од источната страна се искачиле во близина и го следеле резултатот слушајќи ја куќата од стадионот. Тоа довело до крајот во сезоната на отворање на Бундеслигата, кога клубот се преселил во западниот дел на градот, каде што се наоѓал Олимпискиот стадион .

Херта брзо се вратила во лигата, но во 1971 година таа била вмешана во скандал за наместени натпревари, па брзо се проначла во финансиски проблеми. Тие ги решиле со продажба на стадионот, а таа деценија не била неуспешна - еднашка вице-шампион, двапати финалист и полуфиналист на Купот на УЕФА .

Уште една криза следела - од 1980 година до 1997 година . Клубот поминал само четири сезони во Бундеслигата (Берлин бил единствениот главен град на годината без дефанзивни играчи веќе десет години). По голема финансиска криза во средината на 1990-тите, клубот успеал да најде спонзори, се вратила во лигата и наскоро пристигнала во Лигата на шампионите .

Успехот на клубот уреди

 • Бундеслига
  • Шампион (2)  : 1929/30, 1930/31.
  • Вицепервак (5)  : 1925/26, 1926/27, 1927/28, 1928/29, 1974/75.
 • Германски Куп
  • Финалист (3)  : 1976/77, 1978/79, 1992/93.
 • Втора лига на Германија
  • Шампион (3)  : 1989/90, 2010/11, 2012/13.
  • Вицепривак (1)  : 1981/82.
 • Лига куп Германија
  • Освојувач (2)  : 2001, 2002.
  • Финалист (1)  : 2000.

Наводи уреди

 1. „Hertha BSC Berlin – Profile“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Посетено на 22 January 2017.
 2. „Hertha: Vereinsgeschichte, 1892–1963“. Hertha BSC official website. Архивирано од изворникот на 2019-04-07. Посетено на 20 March 2016. (германски)

Надворешни врски уреди