Илкај Гундоган (р. 24 октомври 1990) — германски професионален фудбалер кој игра како играч од средниот ред за Манчестер Сити и германската репрезентација.

Илкај Гундоган
Гундоган со Германија во 2019 година
Лични податоци
Полно име Илкај Гундоган[1]
Роден на 24 октомври 1990.(1990-10-24)(33 г.)[2]
Роден во Гелзенкирхен, Германија
Висина 1.80 m[3]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Сити
Број 8
1998–1999 Шалке 04
1999–2004 СВ-Фелсенкирхен-Хеслер 06
2004–2005 ССВ БАУР
2005–2008 Бохум
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2009 Бохум II 2 (1)
2009–2011 Нирнберг 48 (6)
2011–2016 Борусија Дортмунд 105 (10)
2012 Борусија Дортмунд 1 (0)
2016– Манчестер Сити 188 (44)
Репрезентација
2008 Германија под 18 7 (0)
2008–2009 Геманија под 19 6 (0)
2009–2010 Германија под 20 2 (0)
2010–2012 Германија под 21 8 (1)
2011– Германија 66 (17)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23:57, 8 May 2021 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 20:42, 31 March 2021 (UTC)

Гундоган ја започнал својата кариера во Бохум, како резерва, пред да се приклучи на Нирнберг во 2009 година. Две години подоцна, тој беше купен од Борусија Дортмунд за надомест за трансфер од околу 4 милиони евра, освојувајќи двојно од Бундеслигата во својата прва сезона таму, а потоа им помагал да ги завршат натпреварите во Лигата на шампионите, кога влегле во финале. По 157 професионални средби и 15 гола за Борусија Дортмунд, тој потпишал за Манчестер Сити за околу 21 милион евра.

Гундоган го направил своето меѓународно деби за Германија во 2011 година, и бил дел од нивниот состав кој стигнал до полуфиналето на Евро 2012.

Илкај Гундоган

Наводи уреди

  1. „FIFA World Cup Russia 2018: List of Players: Germany“ (PDF). FIFA. 15 July 2018. стр. 12. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 June 2019.
  2. „Ilkay Gündogan: Overview“. ESPN. Посетено на 30 June 2020.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име PremProfile.