УЕФА Лига Европа 2010/11

Европа Лига 2010/11 — втора сезона на УЕФА Европа Лигата, второто најсилно фудбалско натпреварување организирано од УЕФА, и 40то издание со претходникот УЕФА Куп. Започна на 1 јули 2010, со првите квалификациски натпревари, и заврши на 18 мај 2011 со финалето на Авива Стадион, Даблин, Република Ирска, помеѓу Порто и за првпат финалисти Брага. Ова беше прво Португалско финале во европските натпреварувања и само третпат португалски екипи да се соочат меѓу себе во Европа, претходно Брага ја елиминираше Бенфика во полуфиналето. Порто ја победи Брага со 1-0, со голот на најдобриот стрелец во натпреварувањето Рамадел Фалкао, и ја освои втората титула во натпреварувањето, после титулата во 2002-03 УЕФА Куп.[1][2]

2010–11 УЕФА Европа Лига
Авива Стадионот во Даблин бил домаќин на финалето
Податоци за купот
Датуми16 септември 2010 - 18 мај 2011 (турнир)
1 јули - 26 август 2010 (квалификации)
Екипи48+8 (во натреварувањето)
161 + 33(квалификации) (from 53 confederations)
Финале
ШампиониПортугалија Порто
Вице-шампионПортугалија Брага
Статистики за купот
Одиграни натпревари178
Постигнати голови479 (2.69 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Колумбија Радамел Фалкао
(17 гола)

Распределба на тимови по асоцијација

уреди

Вкупно 194 тима од 53 УЕФА асоцијации учествуваа во 2010-11 УЕФА Европа Лига. На државите им се доделени места според нивниот 2009 УЕФА лигашкиот коефициент, кое што ги зема во обѕир нивните постигнувања во Европските натпреварувања од 2004-05 до 2008-09.[3]

Подолу е квалификационата шема за 2010-11 УЕФА Европа Лигата:[4]

 • Асоцијациите 1–6 секоја има по три квалификувани тима
 • Асоцијациите 7–9 секоја има по четири квалификувани тима
 • Асоцијациите 10–51 секоја има по три квалификувани тима, освен Лихтенштајн (еден тим)
 • Асоцијациите 52–53 секоја има по два квалификувани тима
 • Најдобрите три асоцијации според 2009-10 УЕФА Фер Плеј ранкингот (Шведска, Данска, Финска) секоја добива по едно додатно место [5]
 • Покрај тоа, 33 тима елиминирани од Лига на Шампиони 2010/11 се преместени во Европа Лига

Дистрибуција

уреди

Победникот од 2009–10 УЕФА Европа Лига, Атлетико Мадрид, имаше загарантирано место во групната фаза од 2010-11 УЕФА Европа Лига, затоа што не се квалификуваше во ниту еден дел од Лига на Шампиони 2010/11. Но како и да е, тие се квалификуваа во третата квалификациона рунда од Европа Лига преку домашниот перформанс, затоа што се беа вицепрваци од 2009-10 Копа дел Реј, а победниците Севиља се квалификуваа во Лигата на Шампиони. Како резултат на тоа, местото во третата квалификациона рунда остана празно, па за да се пополни се направија следниве промени:

 • Победникот од домашните купови од асоцијацијата 28 (Финска) беше преместен од втората во третата квалификациона рунда.
 • Победниците од домашните купови од асоцијациите 52 и 53 (Малта и Сан Марино) беа преместени од првата во втората квалификациона рунда.
Тимови влезени во оваа рунда Тимови од претходните рунди Тимови префрлени од Лигата на Шампиони
Прва квалификациона рунда
(52 тима)
 • 20 второпласирани од асоцијацииите 33–53 (освен Лихтенштајн)
 • 29 третопласирани од асоцијациите 22–51 (освен Лихтенштајн)
 • 3 тим квалификувани од УЕФА Фер Плеј рангинг
Втора квалификациона рунда
(80 тима)
 • 25 победници во купот од асоцијациите 29–53
 • 14 второпласирани од асоцијацииите 19–32
 • 6 третопласирани од асоцијациите 16–21
 • 6 четвртопласирани од асоцијациите 10–15
 • 3 петтопласирани од асоцијациите 7–9
 • 26 победници од првата квалификациона рунда
Трета квалификациона рунда
(70 тима)
 • 13 победници во купот од асоцијациите 16–28
 • 3 второпласирани од асоцијацииите 16–18
 • 6 третопласирани од асоцијациите 10–15
 • 3 четвртопласирани од асоцијациите 7–9
 • 3 петтопласирани од асоцијациите 4–6 (Победникот од Лига Купот од Франција)
 • 2 шестопласирани од асоцијациите 1–3 (Победникот од Лига Купот од Англија)
  (минус местото ослободено од Атлетико Мадрид)
 • 40 победници од втората квалификациона рунда
Плеј-оф рунда
(74 тима)
 • 15 победници во купот од асоцијациите 1–15
 • 3 третопласирани од асоцијациите 7–9
 • 3 четвртопласирани од асоцијациите 4–6
 • 3 петтопласирани од асоцијациите 1–3
 • 35 победници од третата квалификациона рунда
Групна фаза
(48 тима)
 • 37 победници од плеј-оф рундата
Нокаут фаза
(32 тима)
 • 12 победници во групната фаза
 • 12 второпласирани во групната фаза

Правила за редистрибуција

уреди

Место во Европа Лигата е празно, кога еден тим се квалификувал и за Лигата на Шампиони и за Европа Лигата, или се квалификувал во Европа Лигата преку повеќе од еден начин. Кога некое место е празно, тоа се редистрибуира во националната асоцијација според следниве правила:[4]

 • Кога победникот во домашниот куп исто така се квалификува во Лигата на Шампиони, тогаш неговото место во Европа Лигата се испразнува, и останатите квалификанти во Европа Лигата се преместуваат едно место погоре во распределбата, а преостнатото место (испразнето со ова редистрибуирање) го зазема вице-првакот во домашниот куп, во случај и тие да се имаат квалификувано во некое натпреварување, тогаш тоа место се доделува на најдобриот тим, кој нема обезбедено место во Европските натпреварувања.
 • Доколку победникот од домашниот куп исто така се квалификувал и преку лигашката позиција во Европа Лигата, нивното место преку лигата е испразнето и квалификантите за Европа Лигата, кои биле пониско се преместуваат едно место погоре во распределбата, а финалното место е заземено од најдобриот тим, кој нема обезбедено место во Европските натпреварувања.
 • Местото ослободено од победникот во Лига Купот е заземено од најдобриот тим, кој нема обезбедено место во Европските натпреварувања.
 • Фер Плеј местото е заземено од највисоко рангираниот тим во домашната Фер Плеј табела, кој сè уште нема обезбедено место во Европските натпреварувања.

Тимови

уреди

Лигашката позиција од минатата сезона е покажана во загради.:

 • ОТ: Освојувач на титулата
 • ПК: Победници во купот
 • ВК: Вицепрваци во купот
 • ЛК: победници во Лига Купот
 • Н-рв/ор/ет/рт/ти/ми: League position
 • П-: Плеј-оф на крајот од сезоната (победници or позиција)
 • ФП: Фер Плеј
 • УЛШ: Префрлени од Лигата на Шампиони
  • ГФ: Третопласирани тимови од групата
  • ПО: Губитници од плеј-оф рундата
  • К3: Губитници од третата квалификациона рунда
Рунда од 32
  Твенте (УЛШ ГФ)   Бенфика (УЛШ ГФ)   Ренџерс (УЛШ ГФ)   Рубин Казан (УЛШ ГФ)
  Базел (УЛШ ГФ)   Спартак Москва (УЛШ ГФ)   Ајакс (УЛШ ГФ)   Брага (УЛШ ГФ)
Групна фаза
  Атлетико Мадрид (ОТ)   Андерлехт (УЛШ ПО)   Розенборг (УЛШ ПО)   Зенит Санкт Петерзбург (УЛШ ПО)
  Ред Бул Салцбург (УЛШ ПО)   Севиља (УЛШ ПО)   Спарта Прага (УЛШ ПО)   Динамо Киев (УЛШ ПО)
  Шериф Тираспол (УЛШ ПО)   Сампдорија (УЛШ ПО)   Јанг Бојс (УЛШ ПО)
Плеј-оф рунда
  Манчестер Сити (5ти)   Локомотив Москва (4ти)   АЕК Атина (П-2ри)   Униреа Узрицени (УЛШ К3)
  Астон Вила (6та)   ЦСКА Москва (5та)   Дунде Јунајтед (ПК)   Динамо Загреб (УЛШ К3)
  Хетафе (6ти)   Таврија Симферопол (ПК)   Клуб Брухе (3ти)   АИК (УЛШ К3)
  Виљареал (7ми)Нота ШПА   Металист Харков (3ет)   Грасхопер (3ет)   ПАОК (УЛШ К3)
  Палермо (5ти)   ПСВ Ајндховен (3ет)   Актобе (УЛШ К3)   Селтик (УЛШ К3)
  Наполи (6ти)   Феенорд (4рт)   Хелсинки (УЛШ К3)   Фенербахче (УЛШ К3)
  Баер Левркузен (4рт)   Васлуи (3ет)   Њу Сеинтс (УЛШ К3)   Гент (УЛШ К3)
  Борусија Дортмунд (5та)   Стеауа Букурешт (4та)   Литекс Ловех (УЛШ К3)   Омонија (УЛШ К3)
  Париз Сент-Жермен (ПК)   Порто (ПК)   БАТЕ Борисов (УЛШ К3)   Лех Познањ (УЛШ К3)
  Лил (4рт)   Трабзонспор (ПК)   Дебрецен (УЛШ К3)
Трета квалификациона рунда
  Ливерпул (7ми)Нота АНГ   Спортинг (4рт)   Берое Стара Загора (ПК)   Аполон (ПК)
  Јувентус (7ми)   Галатасарај (3ет)   ЦСКА Софија (2ра)   ИФК Гетеборг (2ор)
  Штутгарт (6ти)   Арис (П-3ет)   Викторија П’лзењ (ПК)   Слован Братислава (ПК)
  Монпелје (5ти)   Хиберниан (4рт)   Јаблонец (2ор)   Јагиелониа (ПК)
  Сибир Новосибирск (ВК)   Генк (П-1рв)   Алесунд (КВ)   Хајдук Сплит (КВ)
  Днипро Днипропетровск (4рт)   Луцерн (4рт)   Струм Граз (ПК)   Интер Турку (ПК)
  АЗ (5ти)   Нордсјаеланд (ПК)   Црвена Ѕвезда (ПК)
  Тимошара (5та)   Оденсе (2ор)   Макаби Хаифа (2ор)
Втора квалификациона рунда
  Карпати Лиев (5ти)   Австрија Виена (2ра)   Шамрок Роверс (2ор)   Силамае Калев (2ор)
  Утрехт (П-1рв)   Рапид Виена (3та)   Јелгава (ПК)   Беса Каваје (ПК)
  Динамо Букурешт (6ти)   ОФК Београд (3ет)   Вентспилс (2ор)   Атирау (ПК)
  Маритимо (5ти)   Спартак Златибор Вода (4ти)   Марибор (ПК)   Мика (2ра)
  Бешикташ (4рт)   Макаби Тел Авив (3ет)   Горица (3та)   Бангор Сити (ПК)
  Олимпијакос (П-4рт)   АПОЕЛ (2ор)   Динамо Минск (2ор)   Клифтонвил (2ор)
  Мотервел (5ти)   ИФ Елфсборг (3ет)   Борац Бања Лука (ПК)   Викингир (ПК)
  Селс Брухе (ВК)   Дукла Банска Бистрица (3та)   Видеотон (2ор)   Диферданг (ПК)
  Луизане Спорт (ВК)   Висла Краков (2ра)   Бридаблик (ПК)   Будуќност Подгорица (2ра)
  Брондби (3ет)   Цибалија (3та)   Искра Стал (2ра)   ФК Сант Хулија (ПК)
  Левски Софија (3ет)   Хонка (2ра)   ВИТ Грузија (ПК)   Валета (ПК)
  Баник Острава (3ет)   Судува Маријамполе (3ет)   Вадуц (ПК)   Тре Пене (2ор)
  Молде (2ор)   Шиаулиаи (4рт)Нота ЛИТ   Тетекс (ПК)
  Штабек (3ет)   Спортинг Фингал (ПК)   Баку (ПК)
Прва квалификациона рунда
  Бнеи Јехуда (ВК)   Широки Бријег (2ор)   Казар (4рт)   ЕБ/Стрејмур (2ор)
  Анортозиз (3ет)   Зрињски (4рт)   Нарва Транс (3ет)   Рунавик (4рт)
  Калмар ФФ (4рт)   Гјори ЕТО (3ет)   Флора (ВК)   Ф91 Дунделанг (2ор)
  Нитра (4та)   Залаегерсег (ВК)   ФК Тирана (3та)   ФК Гревенмахер (3ет)
  Рух Хожув (3ет)   ФК Рејкјавик (2ор)   Лачи (4рт)   Морген (3ет)
  Шибеник (4рт)   Фалкир (3ет)   Шахтјер Гараганда (3ет)   Зета (4та)
  ТПС (3ет)   Олимпија (3та)   Тобол Костабај (4рт)   ФК Санта Кулома (2ра)
  Таурас Таураге (5ти)Нота ЛИТ   Дачија (ВК)   Улисес (3ет)   Луситанос (4рт)
  Дундалк (5ти)Нота ИРС   Динамо Тбилиси (2ор)   Банантс (ВК)   Слиема Вандерерс (3та)
  Сконто (3ет)   Зестапони (3ет)   Љанели (2ор)   Фаетано (3ет)
  Олимпија (4та)   Работнички (2ор)   Порт Талбот Таун (3ет)   Гефле (ФП)[6]
  Денпр Махилјов (3ет)   Металург Скопје (3ет)   Гленторан (3ет)   Рандерс (ФП)[7]
  Тарпеда Зодзина (ВК)   Карабаг (3ет)   Портадаун (ВК)   МИПА (ФП)[8]
Ноти
 • Англија (АНГ): Портсмут, вицепрвакот од 2009-10 ФА Куп обезбеди место, затоа што Челзи обезбеди место во Лигата на Шампиони, не доби УЕГА лиценца, што значи не може да игра во Европа. Порстмут апелираше до УЕФА, Премиер Лигата и Англиската ФА, но вторите две не дозволуваат задоценти апликации за лиценца.[9] Како резултат на тоа, седмопласираниот тим од 2009–10 Премиер Лига, Ливерпул, обезбеди место во Европа Лигата во третата квалификациона рунда.
 • Република Ирска (ИРС): Бидејќи третопласираниот и четвртопласираниот тим од 2009 Ирска Лига, Корк Сити и Дери Ситит, беа растурени и протерани од лигата, соодветно после сезоната беше завршена, петтопласираниот тим, Дундалк, обезбеди место во првата квалификациона рунда.[10]
 • Литванија (ЛИТ): Ветра, второпласираниот тим во 2009 А Лига исто така и вице-прваци од 2009–10 Ливанскиот Фудбалски Куп, затоа што Екранас обезбеди место во Лигата на Шампиони, не доби УЕФА лиценца за сезоната 2010-11 и нема да ја претставува Литванија во УЕФА Европа Лигата.[11] Како резултат на тоа, сите места во Европа Лигата беа доделени според местата во лигата. Затоа, четвртопласираниот тим, Шиаулиаи, беше префрлен од првата во втората квалификациона рунда, додека петтопласираниот тим, Таурас Таураге, обезбеди место во првата квалификациоан рунда од Европа Лигата.
 • Шпанија (ШПА): Мајорка, петтопласираниот тим од 2009–10 Ла Лига, не играше во Европа Лигата поради големи долгови.[12] Како резултат на тоа, седмопласираниот тим, Виљареал, обезбеди место во плеј-оф рундата од Европа Лигата. На 30 јули, Извршното Тело на УЕФА не го прифати апелот на Мајорка против прекршокот.[13]
  Покажува дека тимот отпаднал во првата квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во втората квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во третата квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во плеј-оф рундата.
  Покажува дека тимот отпаднал во групната фаза.
  Покажува дека тимот сè уште е во игра(во осминафинале).

Рунди и дата на жрепки

уреди

Сите жрепки се одржуваат во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија ако не е наведено поинку.[14]

Фаза Рунда Датум на жрепка Првиот натпревар Вториот натпревар
Квалификации за Прва квалификациона рунда 21 јуни 2010 1 јули 2010 8 јули 2010
Втора квалификациона рунда 15 јули 2010 22 јули 2010
Трета квалификациона рунда 16 јули 2010 29 јули 2010 5 август 2010
Плеј-оф Плеј-оф рунда 6 август 2010 19 август 2010 26 август 2010
Групна фаза Коло 1 27 август 2010
(Монако)
16 септември 2010
Коло 2 30 септември 2010
Коло 3 21 октомври 2010
Коло 4 4 ноември 2010
Коло 5 1–2 декември 2010
Коло 6 15–16 декември 2010
Нокаут фаза Рунда од 32 17 декември 2010 17 февруари 2011 24 февруари 2011
Осмина-финале 10 март 2011 17 март 2011
Четврт-финале 18 март 2011 7 април 2011 14 април 2011
Полуфинале 28 април 2011 5 мај 2011
Финале 18 мај 2011 на Авива Стадион, Даблин

Носители

уреди

Жрепката за квалификационите рунди, плеј-оф рундата и групната фаза се засновани на 2010 УЕФА коефициенти.[15] Коефициентите се пресметани на основа на комбинацијата од 20% од вредноста на коефициентот на националната асоцијација за периодот од 2005-06 до 2009-10 и остварувањето на тимовите во УЕФА клупските натпреварувања за истото тој период. Клубовите се распоредени според коефициентите и подоа поделени во шешири според нив.[4][16]

Во жрепките за квалификационите рунди и плеј-оф рундата, тимовите се поделени еднакво во еден носителски и еден неносителски шешир, засновано на нивните клупски коефициенти. Носителот ќе игра против неносител, а редот на натпреварите во пресметката се одлучува случајно. Поради ограниченото вреmе помеѓу мечевите, жрепките за втората и третата квалификациона рунда се одржаа пред да се дознаат резултатите од претходните рунди. Жрепките во овие извлекувања се влечеа под претpоставка дека тимовите со повисок коефициент се победници. Ако потоа победи пониско рангираниот клуб, тој едноставно ќе го заземи местото на тимот што го победил. Покрај тоа, во третата и плеј-оф рундата, тимовите шампиони и тимовите нешампиони се одделени. Заради овие жрепки, УЕФА може да формира “групи“ во соогласност на принципите поставени од Клубаскиот Натпреварувачки Комитет, но тие се шема за жрепката и не подразбира групирање во смисла на натпреварување, додека се осигурува дека тимови од иста асоцијација нема да се сретнат меѓусебно.

Во жрепката за групната фаза, 48те тима се поделени во четири шешири од по дванаесет тима, засновани на нивните клупски коефициенти, со освојувачот на титулата (ако учествува) автоматски сместен во Шеширот 1. Секоја група содржи по еден тим од секој шешир, но тимовите од иста асоцијација не можат да се сместат во иста група.

Во жрепката за првата нокаут рунда, дванаесетте победници од групата и четирите подобро третопласирани тимови од групната фаза во Лигата на Шампиони (засновано на нивните остварени перформански во групната фаза) се носители, а додека дванаесетте второпласирани и останатите четири третопласирани тимови од групната фаза во Лигата на Шампиони се неносители. Носителите ќе играат против неносители, додека носителот ќе биде домаќин на вториот натпревар. Тимовите од иста група или иста асоцијација неможат да играат меѓусебе.

Во жрепките за осмина-финалето за понатаму, нема никакви носители и тимовите од иста група или иста асоцијација можат да играат меѓусебно.

Групна фаза

уреди

48те тима беа извлечени во дванесет гурпи од четири тима на 27 август 2010 во Монако.[17] Во секој група, тимовите играат секој против себе на домашен и гостински терен. Натпреварите се играа на 16 септември, 30 септември,21 окстоври, 4 ноември 1-2 декември 15-16 декември 2010. Победниците и второпласираните од групата ќе продолжат во рундата од 32, каде ќе им се приклучат осумте третопласирани тимови од групната фаза од Лигата на Шампиони 2010/11.

После пробата извршена во последната година од УЕФА Европа Лига, УЕФА одлучи дека и во ова и во натпреварувањето од 2011–12, ќе се користат двајца екстра судии - со по еден на секој гол.[18]

Легенда за боите во групната табела
Победниците и второпласираните од групата продолжуваат во рундата од 32

Група А

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Манчестер Сити 6 3 2 1 11 6 +5 11
  Лех Познањ 6 3 2 1 11 9 +3 11
  Јувентус 6 0 6 0 7 7 0 6
  Ред Бул Салцбург 6 0 2 4 1 5 −8 2
  ЈУВ ЛЕХ МС РБС
Јувентус 3–3 1–1 0–0
Лех Познањ 1–1 3–1 2–0
Манчестер Сити 1–1 3–1 3–0
Ред Бул Салцбург 1–1 0–1 0–2

Група Б

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Баер Леверкузен 6 3 3 0 8 2 +6 12
  Арис 6 3 1 2 7 5 +2 10
  Атлетико Мадрид 6 2 2 2 9 7 +2 8
  Розенборг 6 1 0 5 3 13 −10 3
  АРИ АТЛ БЛ РОЗ
Арис 1–0 0–0 2–0
Атлетико Мадрид 2–3 1–1 3–0
Баер Леверкузен 1–0 1–1 4–0
Розенборг 2–1 1–2 0–1

Група Ц

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Спортинг 6 6 0 2 14 6 +8 12
  Лил 6 2 2 2 8 6 +2 8
  Гент 6 2 1 3 8 13 −5 7
  Левски Софија 6 2 1 3 6 11 −5 7
  ГНТ ЛС ЛИЛ СКП
Гент 1–0 1–1 3–1
Левски Софија 3–2 2–2 1–0
Лил 1–0 1–0 1–2
Спортинг 5–1 5–0 1–0

Група Д

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Виљареал 6 4 0 2 8 5 +3 12
  ПАОК 6 3 2 1 5 3 +2 11
  Динамо Загреб 6 2 1 3 4 5 -1 7
  Клуб Брухе 6 0 3 3 4 8 −4 3
  БРИ ДЗ ПАО ВЉР
Клуб Брухе 0–2 1–1 1–2
Динамо Загреб 0–0 0–1 2–0
ПАОК 1–1 1–0 1–0
Виљареал 2–1 3–0 1–0

Група Е

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Динамо Киев 6 3 2 1 10 6 +4 11
  БАТЕ 6 3 1 2 11 11 0 10
  АЗ 6 2 1 3 8 10 –2 7
  Шериф Тираспол 6 1 2 3 5 7 -2 5
  АЗ БТЕ ДК ШТИ
АЗ 3–0 1–2 2–1
БАТЕ 4–1 1–4 3–1
Динамо Киев 2–0 2–2 0–0
Шериф Тираспол 1–1 0–1 2–0

Група Ф

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  ЦСКА Москва 6 5 1 0 18 3 +15 16
  Спарта Прага 6 3 1 2 12 12 0 10
  Палермо 6 2 1 3 7 11 −4 7
  Лаузана Спорт 3 0 1 2 5 16 −11 1
  ЦСМ ЛУИ ПАЛ СПП
ЦСКА Москва 5–1 3–1 3–0
Луизане Спорт 0–3 0–1 1–3
Палермо 0–3 1–0 2–2
Спарта Прага 1–1 3–3 3–2

Група Г

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Зенит Санкт Петерзбург 6 6 0 0 18 6 +12 18
  Андерлехт 6 2 1 3 8 8 0 7
  АЕК Атина 6 2 1 3 9 13 −4 7
  Хајдук Сплит 6 1 0 5 5 13 −8 3
  АЕК АНД ХАЈ ЗНТ
АЕК Атина 1–1 3–1 0–3
Андерлехт 3–0 2–0 1–3
Хајдук Сплит 1–3 1–0 2–3
Зенит Санкт Петерзбург 4–2 3–1 2–0

Група Х

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Штутгарт 6 5 0 1 16 6 +10 15
  Јанг Бојс 6 3 0 3 10 10 0 9
  Хетафе 6 2 1 3 4 8 −4 7
  Оденсе 6 1 1 4 8 14 −6 4
  ХЕТ ОБ ШТУ ЈБ
Хетафе 2–1 0–3 1–0
Оденсе 1–1 1–2 2–0
Штутгарт 1–0 5–1 3–0
Јанг Бојс 2–0 4–2 4–2

Група И

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  ПСВ Ајндховен 6 4 2 0 10 3 +7 14
  Металист Харков 6 3 2 1 9 4 +5 11
  Сампдорија 6 1 2 3 4 7 -3 5
  Дебрецен 6 1 0 5 4 13 −9 3
  ДЕБ МЕТ ПСВ САМ
Дебрецен 0–5 1–2 2–0
Металист Харков 2–1 0–2 2–1
ПСВ Ајндховен 3–0 0–0 1–1
Сампдорија 1–0 0–0 1–2

Група Ј

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Париз Сент-Жермен 6 3 3 0 9 4 +5 12
  Севиља 6 3 1 2 10 7 +3 10
  Борусија Дортмунд 6 2 3 1 10 7 +3 9
  Карпати Лиев 6 0 1 5 4 15 −11 1
  БВБ КАР ПСЖ СЕВ
Борусија Дортмунд 3–0 1–1 0–1
Карпати Лиев 3–4 1–1 0–1
Париз Сент-Жермен 0–0 2–0 4–2
Севиља 2–0 4– 0–1

Група К

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Ливерпул 6 2 4 0 8 3 +5 10
  Наполи 6 1 4 1 8 9 -1 7
  Стеауа Букурешт 6 1 3 2 9 11 −2 6
  Утрихт 6 0 5 1 5 7 -2 5
  ЛИВ НАП СТЕ УТР
Ливерпул 3–1 4–1 0–0
Наполи 0–0 1–0 0–0
Стеауа Букурешт 1–1 3–3 3–1
Утрихт 0–0 3–3 1–1

Група Л

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Порто 6 5 1 0 14 4 +10 16
  Бешикташ 6 4 1 1 9 6 +3 13
  Рапид Виеан 6 1 0 5 5 12 −7 3
  ЦСКА Софија 6 1 0 5 4 10 −6 3
  БШК ЦСС ПОР РПД
Бешикташ 1–0 1–3 2–0
ЦСКА Софија 1–2 0–1 0–2
Порто 1–1 3–1 3–0
Рапид Виена 1–2 1–2 1–3

Финале

уреди

Финалето се одигра на 18 мај на Авива Стадион во Даблин, Ирска.‎ Поради УЕФА правилата против кооперативно спонзорство надвор од асоцијацијата, за финалето стадионот се премиенуваше во "Даблин Арена".

Најдобри голгетери

уреди

Најдобрите голгетери во 2010-11 УЕФА Европа Лигата (без квалификационитеи плеј-оф рундата) се следниве:

Место Име Тим Голови Изиграни минути
1   Сејду Думбиа   ЦСКА Москва 4 146'
2   Александр Кержаков   Зенит Санкт Петерзбург 3 79'
  Емануел Адебајор   Манчестер Сити 3 163'
  Давид Деген   Јанг Бојс 3 180'
  Радамел Фалкао   Порто 3 196'
  Патрик Хелмс   Баер Леверкузен 3 202'
  Артјомс Рудневс   Лех Познањ 3 206'
  Хелдер Постига   Спотинг 3 244'
  Балаш Џурџак   ПСВ Ајндховен 3 255'
  Бони Вилфрид   Спарта Прага 3 256'
10   Лиедсон   Спортинг 2 72'
  Маниче   Спортинг 2 133'
  Марио Готзе   Борусиа Дортмунд 2 134'
  Никос Либеропулус   АЕК Атина 2 136'
  Клејтон Ксавиер   Металист Харков 2 177'
  Давид Н’Гог   Ливерпул 2 180'
  Бобо   Бешикташ 2 183'
  Пјер-Алан Фрау   Лил 2 214'
  Хулк   Порто 2 223'
  Нене   Париз Сент-Жермен 2 234'
  Вагнер Лове   ЦСКА Москва 2 243'
  Данко Лазовиќ   Зенит Санкт Петерзбург 2 251'
  Кристијан Танасе   Стеауа Букурешт 2 255'
  Диого Саломао   Спортинг 2 262'
  Џорџо Кјелини   Јувентис 2 270'
  Едмр   Металист Харков 2 270'
  Орландо Енгелар   ПСВ Ајндховен 2 270'
  Роланд Јухаш   Андерлехт 2 270'
  Артем Милевски   Динамо Киев 2 270'
  Витали Родионов   ВАТЕ 2 270'
  Нури Шахин   Борусија Дортмунд 2 270'

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „UEFA Cup to become UEFA Europa League“. UEFA. 2008-03-28. Посетено на 2008-03-28.
 2. „UEFA announces 2011 and 2012 final venues“. UEFA.com. 2009-01-29. Посетено на 2009-01-29.
 3. UEFA Country Ranking 2009 Bert Kassies' Site
 4. 4,0 4,1 4,2 „Regulations of the UEFA Europa League 2010/11“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-05-19. Посетено на 2015-03-30.
 5. Sweden top UEFA Respect Fair Play rankings
 6. Fair Play: Gefle IF till Europa League (шведски)
 7. „Denmark's Randers gain Europa League Fair Play place“. Архивирано од изворникот на 2020-03-10. Посетено на 2015-03-30.
 8. MYPAlle tie auki eurocupeihin Архивирано на 17 јули 2011 г. (фински)
 9. Portsmouth Europa League appeal rejected by FA
 10. A statement by Dundalk F.C. following the dissolution of Cork City F.C.
 11. „Vėtra“ šiemet negalės rungtyniauti UEFA Europos lygoje (литвански)
 12. „Mallorca not admitted to UEFA competition“. UEFA. 22 July 2010. Посетено на 22 July 2010.
 13. „Mallorca appeal to UEFA denied“. UEFA. 30 July 2010. Посетено на 30 July 2010.
 14. „2010/11 draw and match calendar“. Архивирано од изворникот на 2010-10-11. Посетено на 2015-03-30.
 15. UEFA Team Ranking 2010 Bert Kassies
 16. Seeding in the 2010–11 Europa League Bert Kassies
 17. Big names face difficult groups
 18. UEFA welcomes IFAB referee trial decision