Реал Клуб Депортиво Мајорка скратено РКД Мајорка или ФК Мајорка е шпански фудбалски клуб од Палма де Мајорка. Моментално се натпреварува во Сегунда Дивизион, втората лига по ранг во Шпанија. Клубот е основан во 1916 година.

Мајорка
Целосно имеРеал Клуб Депортиво Мајорка
ПрекарBarralets
Основан1916
СтадионИберостар
Палма де Мајорка, Шпанија
Капацитет23.142
ПретседателГерманија Уц Класен
ТренерШпанија Фернандо Васкес
ЛигаСегунда Дивизион
2018-19Сегунда Дивизион, 5-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона